Zakup samochodu przez małżonków

Pytanie:

"Małżeństwo mające wspólnotę ustawową kupuje samochód na nazwisko żony za 25.000zł. Pięć tysięcy pochodzi ze wspólnych oszczędności, a 20 tysięcy to pieniądze, które mąż dostał w darowiźnie od swojej matki. Kogo jest ten samochód?"

Odpowiedź prawnika: Zakup samochodu przez małżonków

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 31 i 33 kro) wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. W przypadku jednak zbycia jakiegoś przedmiotu majątkowego wchodzącego w skład majątku osobistego, któregoś z małżonków, przedmiot nabyty w zamian wchodzi także w skład majątku osobistego, a nie wspólnego (choć nabycia dokonano w trakcie małżeństwa). Jest to tzw. zasada surogacji. Środki nabyte w ramach darowizny należą właśnie do majątku osobistego każdego z małżonków (chyba że z samej treści darowizny wynika coś innego, co jednak nie miało tu miejsca, wnioskując z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego), a zatem przedmiot nabyty za te środki powinny w całości (bądź w części) wejść w skład majątku osobistego jednego z małżonków. W sytuacji przedstawionej w pytaniu jako, że samochód został nabyty częściowo ze środków wchodzących w skład majątku wspólnego, a częściowo osobistego, to powstała współwłasność. Udział we własności tego samochodu odpowiadający kwocie pochodzącej z majątku osobistego będzie wchodził w skład majątku osobistego męża, pozostała część będzie objęta wspólnością majątkową małżeńską (będziemy mieli zatem współwłasność co do całego samochodu, i wspólność majątkową małżeńską obejmującą jeden z udziałów w tej współwłasności - ten odpowiadający kwocie 5 tys. zł.). Więcej na temat majątku wspólnego małżonków w artykule: Jak małżonkowie mogą wpływnąć na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności majątkowej.

To, iż samochód został nabyty na nazwisko żony (co zapewne oznacza, iż został zarejestrowany w odpowiednim organie administracyjnym jako własność żony), nie zmienia cywilnoprawnych stosunków majątkowych, ma znaczenie na gruncie prawa administracyjnego.

 

Możliwe jest też przyjęcie, że samochód wszedł do majątku wspólnego małżonków, natomiast mąż dokonał nakładu ze swojego majątku odrębnego na majątek wspólny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika