Darowizna a małżeńska wspólność majątkowa

Pytanie:

"Czy gospodarstwo rolne otrzymane przez współmałżonka od jego rodziców może nie należeć do majątku wspólnego małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna a małżeńska wspólność majątkowa

Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte przez nich min. w drodze dziedziczenia, darowizny, zapisu, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowią inaczej lub nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, która powstaje z momentem zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli zatem, jak w pytaniu, rodzice jednego ze współmałżonków przekazali tylko jednemu z nich gospodarstwo rolne, wówczas stanowi to jego własność odrębną. Obdarowany ma prawo do samodzielnego rozporządzania uzyskanym w ten sposób gospodarstwem rolnym (np. sprzedaży), bez prawa ingerencji ze strony współmałżonka. Gospodarstwo rolne stanowiłoby majątek wspólny małżonków w sytuacji, gdyby darczyńcy w umowie darowizny zastrzegli, iż gospodarstwo rolne, będące przedmiotem darowizny ma wejść do majątku wspólnego małżonków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • matka 2012-11-22 11:09:52

    Darowałam córce pieniądze na lokal usługowy jako wkład do zorganizowania gabinetu lekarskiego, w którym zięć miał wykonywać usługi medyczne. Zięć bez mojej zgody wymusił na córce wpisanie w akcie notarialnym współwłasność do tego lokalu, oświadczając, że środki na nabycie lokalu pchodzą ze wspólnego dorobku małżeńskiego, co jest niezgodne z prawdą. Jak mogę odzyskać ten lokal na wyłączną własność córki zgodnie z celem mojej darowizny.

  • Adam 2012-07-18 13:42:41

    Witam Moja żona dostała mieszkanie od rodziców (darowizna),podczas trwania naszego małżeństwa. Po 3 latach sprzedalismy i kupilismy inne mieszkanie w którym ja i żona jesteśmy włascicielami (zakup dokonalismy ze sprzedaży tamtego mieszkania w którym zona dostała darowizne i zaciagnęlismy kredyt mieszkaniowy). Teraz zona mi dała pozew rozwodowy. Mam pytanie odnoscnie wspólnoty majątkowej. Czy to mieszkanie które kupilismy dzieli się na pół?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika