Nazwisko dziecka, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie

Pytanie:

"Jakie nazwisko nosi dziecko, którego ojcostwo zostało ustalone na drodze sądowej? "

Odpowiedź prawnika: Nazwisko dziecka, którego ojcostwo zostało ustalone sądownie

Zgodnie z art. 89 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Paragraf 2 stanowi, że w razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ulka51 2014-01-25 18:03:03

    A jak wygląda sprawa,gdy matka dziecka ponownie wychodzi za mąż ,czy ma prawo dziecku zmienić nazwisko z poprzedniego małżeństwa i czy w alimenty na które płaci ojciec biologiczny powinny być zawieszone?,czy nie. Czy można dziecku zmienić nazwisko bez zgody ojca biologicznego? proszę o komentarz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika