Darowizna z majątku wspólnego małżonków
Pytanie:
"Żona dokonuje darowizny (pieniądze) na rzecz swojej siostry. Informuje o tym męża (ustnie) i mąż się zgadza. Po pewnym czasie mąż dochodzi do wniosku, że chce zmienić zdanie. Czy określony jest czas, jaki ma mąż na wyrażenie formalnej niezgody na darowiznę? Jak odzyskać pieniądze skoro darowizna jest zrealizowana? Jak taka sytuacja będzie rozpatrywana przez sąd przy podziale majątku, po ewentualnym orzeczeniu o rozwodzie np. za 2 lata, kiedy mąż zaprzeczy swojej ustnej zgody i będzie chciał dołączyć połowę darowizny do swojej części podzielonego majątku."
Odpowiedź prawnika: Darowizna z majątku wspólnego małżonków
Zakładamy, że darowizna dokonana została z majątku wspólnego małżonków.
O tym czy konieczne jest uzyskanie zgody drugiego małżonka na dokonanie darowizny z majątku wspólnego małżonków, decyduje zasadniczo kwota czy przedmiot tej darowizny. Mianowicie drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte nie wymagają dla swej ważności zgody drugiego małżonka. Są skuteczne, o ile drugi małżonek nie wyraził sprzeciwu wobec dokonanie tej czynności prawnej. O tym czy darowizna jest drobna świadczy jej wartość oraz okoliczności danego przypadku w tym stan majątkowy darczyńcy i obdarowanego.
Jeżeli jednak darowizna ze względu na kwotę przysporzenia wykracza poza zakres drobnej darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjętej, dla swej skuteczności wymaga wyrażenia na nią zgody przez drugiego małżonka. Dla wyrażenia zgody do dokonania czynności prawnej wymaga się zachowania formy koniecznej dla ważności czynności prawnej do dokonania, której zgoda jest konieczna. Umowa darowizny może być zawarta w formie ustnej i staje się skuteczna po jej wykonaniu. Skoro zgoda została już przez małżonka wyrażona w formie ustnej, spełniony został warunek skuteczności darowizny dokonanej z majątku wspólnego małżonków przez jednego z małżonków na rzecz osoby trzeciej.
Zgodę na dokonanie darowizny z majątku wspólnego małżonków na rzecz osoby trzeciej drugi małżonek może wyrazić przed, w trakcie lub po dokonaniu umowy umowy darowizny.
Jeżeli darowizna została już wykonana jest skuteczna i nie można jej odwołać. Wyjątkowo możliwe jest odwołanie darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. Kwestia odwołania darowizny omówiona została w opinii prawnej: Kiedy i jak można odwołać darowiznę.
Co do oceny przez sąd w razie ewentualnego procesu rozwodowego, to skoro mąż wyraził zgodę na dokonanie darowizny, to jest ona względem niego skuteczna. Pozostaje jeszcze kwestia dowodowa. Zgoda na dokonanie umowy darowizny wyrażona została w formie ustnej. Jeżeli mąż zaprzeczy, że wyraził zgodę na dokonanie darowizny, żona będzie musiała przeciwstawić mu swoje oświadczenie i ewentualne zeznania świadków, którzy byli obecni podczas gdy złożył oświadczenie o wyrażeniu zgody na dokonanie darowizny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?