Wniosek o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem.
Pytanie:
"Była żona naszego syna nie pozwala nam dziadkom na widywanie się z naszym wnuczkiem. Czy ma do tego prawo? Czy prawnie możemy unormować nasze spotkania z wnuczkiem? Czy można prosić Państwa o napisanie przykładowego wniosku o ustalenie kontaktów z wnukiem?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem.
Przygotowana dla Pani opinia oparta została przedewszystkim na przepisach ustawy z dnia z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: k.r.o.) -tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 788.
Celem opinii jest analiza opisanych okoliczności faktycznych oraz wskazanie, czy może Pani żądać ustalenia kontaktów z wnukami.
Jak wynika z powołanego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Art. 113.§ 1.Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2.Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Bezpośrednie i osobiste kontakty rodziców z dzieckiem uznawane są w doktrynie prawa jako istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, utrzymania więzi między krewnymi a także eliminacji ujemnych następstw odseparowania dziecka od jednego z rodziców, w przypadku gdy żyją oni w rozłączeniu.
Jak uznał ustawodawca, kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem ale i obowiązkiem rodzica i obejmują spotkania osobiste, ale także inne bezpośrednie formy porozumiewania się takiej jak telefon, skype, etc.
Na kontakty składają się więc:
-pobyt z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce pobytu),
-bezpośrednie porozumiewanie się,
-utrzymywanie korespondencji,
-korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.
Kontakty z dzieckiem w pierwszej kolejności powinny być ustalone między uprawnionymi. Rodzice powinni więc między sobą, zgodnie i dobrowolnie ustalić tak ich częstotliwość jak i sposób ich realizacji. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, jedyną drogą ustalenia kontaktów jest postępowanie sądowe.
Art. 113[1].§ 1.Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
§ 2.Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa użadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w pieczy zastępczej.
Jak wynika z powyższego, przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odnoszą się głównie do kontaktów dzieci z rodzicami.
Dla Pani największe znaczenie ma jednakinny przepis, a mianowicie art. 113[6] k.r.o.: Art. 113[6].Przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
Jak więc wynika z powyższego, dziadkowie także mają prawo do kontaktów z wnukami, pod warunkiem, iż jest to zgodne z dobrem dziecka.
Oczywiście kontakt dziadków z wnukami nie powinien być zrealizowany w takim samym zakresie, jak kontakty rodziców, stąd mowa o „odpowiednim” a nie „wprost” stosowaniem przepisów dotyczących kontaktów dzieci z rodzicami do kontaktów dzieci z dziadkami.
Skoro przepisy powyższe znajdują także zastosowanie do relacji dziadkowie –dziecko, pierwszym etapem powinno być ugodowe załatwienie sprawy. Powinniście więc Państwo próbować ustalić z byłą partnerką syna sposób kontaktowania się Państwa z wnukami, jeśli to jednak będzie niemożliwe, zgodnie z art.113[1] k.r.o. możecie Państwo wystąpić do sądu w wnioskiem o ustalenie kontaktów z wnukami.
Po przeprowadzeniu rozprawy, sąd orzeknie czy zachodzą ku temu podstawy, a jeśli tak, w jakim zakresie i jak często możeciePaństwo mieć kontakt z wnukami.
Poniżej przestawiamytakże prosty wzór takiego wniosku.
Wniosek o umożliwienie utrzymywania kontaktów z wnukiem
…., dnia … 2015 roku
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?