Rozdzielność majątkowa a podział majątku

Pytanie:

"Jaka jest różnica między ustanowieniem rozdzielności majątkowej a podziałem majątku?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a podział majątku

Wspólność lub rozdzielność majątkowa są to dwa rodzaje stosunków majątkowych, które mogą łączyć małżonków. Dopóki małżonkowie nie wprowadzą rozdzielności majątkowej, pozostają we wspólności majątkowej. Oznacza to, że wszystkie rzeczy, które nabędą od momentu zawarcia związku małżeńskiego będą stanowić ich wspólny majątek. W każdej jednak chwili małżonkowie mogą zdecydować, iż chcą mieć dwa majątki odrębne w miejsce jednego wspólnego. Sposobem zniesienia wspólności jest ustanowienie rozdzielności majątkowej. Wówczas może się okazać, że małżonkowie dorobili się jakiegoś wspólnego majątku w latach, gdy łączyła ich wspólność majątkowa, a zatem istnieje potrzeba fizycznego podzielenia zgromadzonych wspólnie rzeczy. Takiemu przydzieleniu jednych wspólnych rzeczy żonie, a drugich mężowi służy właśnie podział majątku wspólnego. Nigdy nie można jednak dzielić majątku dopóki łączy małżonków wspólność majątkowa. Najpierw zatem należy dokonać zniesienia wspólności majątkowej (ustanowić rozdzielność), a potem podzielić majątek. Czasem małżonkowie nie mają w ogóle majątku wspólnego, gdy np. od początku małżeństwa łączyła ich intercyza, wówczas nie ma potrzeby przeprowadzania podziału majtku, gdyż go nie ma. Małżonkowie mogą ustanowić rozdzielność majątkową, jak też podzielić majątek wspólny na dwa sposoby:

1/  na podstawie umowy notarialnej,

2/ na drodze sądowej.

Do podziału majątku forma notarialna jest wprawdzie wymagana tylko wówczas, gdy w skład majątku dzielonego wchodzi nieruchomość, ale najlepiej zachować tę formę w każdym przypadku. Ewentualnie wtedy, gdy w skład dzielonego majątku wchodzą rzeczy ruchome o małej wartości, można ograniczyć się do zwykłej formy pisemnej, w której, np. mąż dostanie meble, a żona kosiarkę ogrodową. Wysokość taksy notarialnej zależy od wartości dzielonego majątku.Wniosek o podział majątku wspólnego można złożyć w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się majątek podlegający podziałowi.  W postępowaniu tym sąd ustala udziały małżonków w majątku wspólnym i w orzeczeniu końcowym dzieli majątek, np. dom dla męża, samochód dla żony. Sąd może też zasądzić spłaty i dopłaty. Jeśli małżonkowie są zgodni sąd dzieli majątek według ich życzeń. Od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej pobiera się opłatę stałą w kwocie 1 000 złotychJeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

Zniesienie wspólności majątkowej (ustanowienie rozdzielności majątkowej) następuje w drodze umowy, zawartej w formie aktu notarialnego. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską maksymalna stawka taksy notarialnej wynosi 400 złotych. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Pozew o zniesienie wspólności wnosi się do sądu rejonowego w okręgu, którego było ostatnie miejsca zamieszkania małżonków, jeśli chociaż jeden z małżonków jeszcze w tym okręgu przebywa. Jeśli oboje małżonkowie zmienili już miejsce zamieszkania, wówczas właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a w braku tej podstawy sąd miejsca zamieszkania wnoszącego pozew. Od pozwu w sprawie o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej pobiera się opłatę stałą w kwocie 200 złotych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • daniela 2013-04-02 17:33:27

    ja wpadlam w petle kredytowa bo bralam na siebie pozyczki a z mezem nie zyje od 4lat i powiedzeal ze nie bedzie splacal moich pozyczek i wniosl sprawe o rozdzielnosc majatkowa bo boi sie ze jak nie splace to mu komornik wejdzie na rente jak mam sie zachowac czy razem z nim byc sadzie czy musze

  • justa 2012-03-16 02:01:22

    według mnie nie musisz przeprowadzać tego sądownie tylko notarialnie (skoro oboje zgodziliście się na rozdzielność majątkową - nie mylić z podziałem majątku!)

  • halina 2012-02-23 15:46:32

    Co zrobić, gdy oboje z mężem zgodzilismy się na rozdzielność majątkową a sąd odrzucił. Kazał nam składać apelację. Nie wiemy co robić, przecież to dodatkowe niepotrzebne koszty. Od czterech lat mieszkamy w innych miastach oddalonych o ponad 120 km.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika