Zakup samochodu w małżeństwie z intercyzą

Pytanie:

"Mam z żoną rozdzielność majątkową. Jak udokumentować zakup samochodu, tak aby było jednoznacznie wiadomo, że został kupiony z moich środków i stanowi mój odrębny majątek?"

Odpowiedź prawnika: Zakup samochodu w małżeństwie z intercyzą

Aby jednoznacznie było wiadomo, że samochód należy do majątku odrębnego, trzeba udokumentować, że został zakupiony ze środków pochodzących z majątku osobistego, np. zapisując wyraźnie w umowie, że środki na nabycie samochodu pochodzą z osobistego majątku małżonka, a nie z majątku wspólnego.

Jeżeli umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej zawarta została przed zawarciem małżeństwa, to w ogóle nie dochodzi do powstania wspólności ustawowej. Wówczas wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków, zarówno przed, jak i po  zawarciu małżeństwa, należą w całości do ich majątków osobistych. Jeżeli umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej zawarta została w czasie trwania ustawowej lub umownej wspólności majątkowej, to do majątków osobistych każdego z małżonków wejdą przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z nich przed powstaniem wspólności majątkowej, przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty każdego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, udział przypadający małżonkowi w majątku, który był dotychczas objęty wspólnością majątkową i przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków po zawarciu umowy. Samodzielność zarządzania przez małżonka swoim majątkiem dotyczy całego jego majątku osobistego i wszystkich czynności zarządu tym majątkiem. Małżonek nie ma obowiązku informowania współmałżonka o stanie jego majątku, o wykonywaniu zarządu tym majątkiem i o zobowiązaniach go obciążających. Małżonek nie jest uprawniony do współposiadania rzeczy należących do majątku współmałżonka ani do korzystania z tych rzeczy. Jedyny wyjątek dotyczy mieszkania służącego zaspokojeniu potrzeb rodziny i przedmiotów urządzenia domowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika