Darowizna a majątek wspólny małżonków

Pytanie:

"Czy darowizna otrzymana przez żonę wchodzi do majątku wspólnego małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna a majątek wspólny małżonków

Wspólność ustawowa obejmuje przedmioty nabyte w trakcie jej trwania, a powstaje ona z chwilą zawarcia małżeństwa. Dlatego majątek wniesiony przed ślubem nie jest majątkiem wspólnym małżonków. W skład wspólności ustawowej wchodzi dopiero majątek nabyty po zawarciu związku małżeńskiego.
Jeśli chodzi o darowizny, to zasadą jest, że wchodzą one do majątku osobistego każdego z małżonków. Wchodzą one do majątku wspólnego, jeśli darczyńca tak postanowił. Jeśli darczyńca nie uczynił takiego zastrzeżenia, wtedy przedmiot darowizny wchodzi do majątku osobistego.
Darowizna dokonana na rzecz jednego z małżonków wchodzi do jego majątku osobistego, chyba że darczyńca postanowi inaczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mama 2014-07-02 18:46:32

    chciałabym się dowiedziec w jaki sposób można odwołać darowiznę sporządzoną na córkę i jej męża.Przepisaliśmy na nich mieszkanie ale w żaden sposób nie pomaga nam zięć w niczym ani nie pomaga w utzrzymaniu mieszkania .Mój mąż jest osobą chorą i ciężko nam a zięć nie pomaga a teraz jeszcze jest w separacji z córką .ostatnio on a potem jego matka zrobili nam awanturę.gdzie mogę zwrócic się o pomoc i jakie to mogą być koszty bo nie mamy wiele renty proszę o pomoc!

  • Mirek 2014-04-11 20:13:59

    Lokatorskie mieszkanie po zmarłej osobie była żona odziedziczyła w roku 95 a w trakcie małżeństwa było dopiero wykupione za syboliczną złotówkę 2009r w księgi wieczystę niema mojego wpisu przez notariusza jesteśmy po rozwodzie razem byli my od 98do 2010roku a dopiero zameldowany byłem od 2001roku sprawa trwa o mieszkanie nadal przegrała w Sądzie Rejonowym przegrała w Sądzie Okręgowym a teraz domaga się Eksmisji z mieszkania czy mam jakieś prawo dodaje wegetuje i jestem chory zostałem po prostu wyżucony na bruk.proszę bardzo o poradę o pomoc proszę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika