Skuteczność małżeńskiej umowy majątkowej wobec osób trzecich
Pytanie:
"Jakie warunki muszą być spełnione, aby małżeńska umowa majątkowa była skuteczna wobec osób trzecich?"
Odpowiedź prawnika: Skuteczność małżeńskiej umowy majątkowej wobec osób trzecich
Majątkowe umowy małżeńskie pełną skuteczność wywierają między jej stronami ( małżonkami). Aby taka umowa wywarła pełną skuteczność względem osób trzecich muszą spełnione zostać dodatkowe warunki. Celem tej regulacji jest ochrona wierzycieli, którym przysługuje prawo zaspokojenia ich wierzytelności z majątku wspólnego małżonków albo z majątku osobistego jednego z nich. Ochrona interesów osób trzecich ma zastosowanie tylko do małżeńskich umów majątkowych wymienionych w art. 47 § 11 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i dotyczy tych umów w szerokim znaczeniu, tj. umów ustanawiających umowny małżeński ustrój majątkowy, jak i umów je zmieniających i rozwiązujących. Ochroną tej regulacji objęte są wszystkie wierzytelności ( wliczając w to wierzytelności wynikające z wyrządzenia szkody czynem niedozwolonym).
Art. 47(1). Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Aby majątkowa umowa małżeńska była skuteczna wobec osób trzecich, konieczne jest aby te osoby wiedziały o zawarciu takiej umowy oraz o tym, że umowa ta ustanawia rozdzielność majątkową między małżonkami. Nie jest natomiast konieczne, aby osoba ta znała treść tej umowy. Dla skuteczności takiej umowy względem osób trzecich konieczne jest, aby posiadały one wiedzę o niej i jej rodzaju przed powstaniem przysługującej tej osobie wierzytelności. Doktryna prawa cywilnego doprecyzowała, że właściwa jest nie chwila powstania wierzytelności, ale powstania między małżonkami ( lub jednym z małżonków) a osobą trzecią stosunku prawnego, z którego wynika wierzytelność tej osoby.
Zgodnie z zasadami ogólnymi na małżonkach ( lub jednym z małżonków) spoczywa obowiązek dowiedzenia, że osoba trzecia wiedziała o zawarciu majątkowej umowy małżeńskiej i o jej rodzaju. Jeśli małżonkowie nie będą w stanie wykazać tych faktów to powołanie się na zawartą umowę nie odniesie skutków wobec osób trzecich. Jeśli osoba trzecia nie wiedziała o zawarciu przez małżonków umowy majątkowej, ani o jej rodzaju, umowa taka będzie bezskuteczna względem tej osoby. Bezskuteczność będzie tak daleko posunięta, jak będzie to konieczne dla ochrony interesu tej osoby. Względem osoby trzeciej stosunki majątkowe małżonków będą oceniane tak jakby umowa nie została zawarta. Co oznacza, że zastosowane zostaną zasady jakim podlegaliby małżonkowie, gdyby umowy majątkowej nie zawarli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?