Prawo rodzinne: Pozostałe - Porady prawne (strona: 3)

Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

Sytuacja o którą pytam, dotyczy moich rodziców i w imieniu mojej mamy zadaję to pytanie. Mamy z mamą i rodzeństwem ogromny problem z ojcem, który notorycznie zaciąga kredytów w każdym z możliwych (...)

Spadek a wspólność majątkowa małżeńska

Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, (...)

Ubezwłasnowolnienie przez osobę obcą

Mam dom jednorodzinny, jest to \"bliźniak\", druga polowa należy do Pani X, jesteśmy współwłaścicielami po 1/2 części. Pani X od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Nie jest ubezwłasnowolniona, (...)

Wymagania formalne wniosku o rodzinę zastępczą

Nawiązując do pytania z dnia 8.11.2007 r. "Siostra jako rodzina zastępcza", chciałabym zapytać, czy babcia składając do sądu wniosek o ustanowienie jej rodziną zastępczą dla brata, powinna wymienić (...)

Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego i płaciłam dla mojego męża składki w KRUS. Od 5 lat otrzymuje on z KRUS rentę rolniczą. Po zmianach w ustawie, KRUS zawiesił część uzupełniającą (...)

Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej

W 2005 roku otrzymałem rozwód z żoną. Odnośnie jej kontaktów z dziećmi ustalono, iż może je odwiedzać w każdą środę i czwartek oraz zabierać na II i IV weekend w miesiącu a podczas wakacji (...)

Definicja wspólnego pożycia w prawie karnym

Art. 115 § 11 kk definiuje osobę najbliższą jako między innymi osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Jaka jest interpretacja tej definicji, co właściwie oznacza wspólne pożycie? Jeżeli (...)

Akcje pracownicza a wspólność małżeńska

Posiadam w depozycie prowadzonym przez dom maklerski akcje imienne spółki akcyjnej, w której pracuję 20 lat, o wartości nominalnej 10.00 zł każda. Akcje mojego przedsiębiorstwa obecnie nie znajdują (...)

Wniosek o rozszerzenie klauzuli wykonalności

Mój dłużnik zaciągnął u mnie pożyczkę w 1996 roku. Dysponuję już tytułem wykonawczym, ale chciałbym uzyskać klauzulę wykonalności także przeciwko jego małżonce. Od kilku lat mają rozdzielność (...)

Darowizna pomiędzy małżonkami

W małżeństwie, w którym istnieje wspólność majątkowa, mąż chce dokonać darowizny swojej części majątku wynikającej ze wspólności majątkowej, na rzecz żony. Na wspólność majątkową (...)

Kontakty z wnuczką

Z powodu utrudniania mi przez córkę i zięcia widywania wnusi chce rozpocząć postępowanie sądowe. Wiem, że ma to być postępowanie nieprocesowe. Chce napisać wniosek do sądu już na przyszły (...)

Prawa rodziny zastępczej

Małoletnie dziecko (13 lat) na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego zostało umieszczone w rodzinie zastępczej - u ciotki. Rodzice dziecka są alkoholikami. Co do postanowień odnośnie władzy rodzicielskiej (...)

Rozdzielność majątkowa a oświadczenie majątkowe

Zamierzamy wraz z żoną zawrzeć umowę notarialną o rozdzielności majątkowej. W wyniku takiej umowy, na mocy przepisów o rozdzielności majątkowej cały majątek wspólny ruchomy i nieruchomy oraz (...)

Niewłaściwe traktowanie osoby ubezwłasnowolnionej

Opiekunem osoby chorej na schizofrenię i całkowicie ubezwłasnowolnionej była jej matka. Kilka dni po śmierci matki jeden z jej synów złożył wniosek do sądu o przyznanie mu opieki prawnej nad (...)

Podstawy odrzucenia zażalenia

Toczy się sprawa w sądzie opiekuńczym. Uczestniczka wniosła zażalenie na postanowienie (to nie jest postanowienie końcowe) Sądu Rodzinnego zarzucając między innymi naruszenie art. 109 kro w zw. (...)

Wyjazd z wnuczkiem za granicę

Planuję wyjazd z wnuczkiem do Stanów w odwiedziny jego rodzice już tam są czy są jakieś przeszkody w wyjeździe? Czy muszę mieć zgodę rodziców czy sam muszę mieć jakieś dokumenty?

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Ojciec pozostawił środki pieniężne na rachunkach bankowych, dziedziczymy z bratem po 50%. Niestety nie wiemy, w którym banku. W jakiej formie i kiedy można rozpocząć poszukiwanie tych środków? (...)

Małżeństwo z obcokrajowcem

Czy obywatel polski, który wstąpił w związek małżeński za granicą (z osobą nie mającą obywatelstwa polskiego), a małżeństwo nie zostało uznane w Polsce (nie zgłoszono tego faktu do USC) (...)

Brak ślubu cywilnego a podział majątku

Związek małżeński został zawarty tylko w kościele, jeszcze przed wejściem w życie konkordatu. Nie było ślubu cywilnego. Czy i jak możliwy jest podział majątku pomiędzy stronami na zasadach (...)

Separacja a wspólnie zamieszkiwany dom

Od 3 lat jestem z mężem w separacji orzeczonej w wyroku sądowym; orzeczono również sposób korzystania ze wspólnego dorobku, głównie części mieszkalnej domu jednorodzinnego. Sąd w wyroku niestety (...)

Obowiązki małżonków w separacji

Renowacja, odbudowa części powierzchni dachu nad powierzchnią lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem odrębnej własności rozpoczęła się w trakcie wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Mąż (...)

Zobowiązanie powstałe przed rozwodem

Rozwiązywałem umowę na telefon z TPSA (umowa standardowa) kilka lat temu z lokalizacji, w której mieszkam dotychczas. Umowa była podpisana na moją byłą żonę. Rozwiązanie nastąpiło w grudniu (...)

Dziedziczenie przez dzieci a intercyza

Małżeństwo zawarło przed ślubem intercyzę. Małżeństwo posiada jedno dziecko. Jak wygląda sprawa dziedziczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków, jeżeli nie było testamentu?

Majątek osobisty a działalność artystyczna

Między spadkobiercami nie ma zgody co do podziału obrazów będących pozostałością po twórczości artystycznej spadkodawcy (malował je własnoręcznie). Kłopot polega na tym, że obrazy te w większości (...)

Prokurator w sprawach rodzinnych

W jakich sprawach rodzinnych prokurator może wszcząć postępowanie?

Rozdzielność majątkowa a osoby trzecie

Jaka jest skuteczność ustanowienia rozdzielności majątkowej w stosunku do osób trzecich?

Renta po konkubencie

Czy po śmierci konkubenta, konkubinie przysługuje renta po nim?

Konkubent - osoba najbliższa

Czy istnieje jakaś umowa lub zaświadczenie (np. notarialne), które ja i mój konkubent moglibyśmy nosić przy sobie, aby np. w szpitalu uznano nas za najbliższa sobie rodzinę? Chodzi mi o to, że (...)

Skutek zniesienia wspólności z datą wsteczną

Jaka jest różnica między orzeczeniem zniesienia wspólności z datą wsteczną a z datą orzeczenia zniesienia? Jeżeli zniesienie wspólności majątkowej (podczas trwania rozwodu) następuje z dniem (...)

Powinowactwo - ojczym

Czy drugi mąż mojej mamy w stosunku do mnie (córki) w myśl prawa jest powinowatym? Mama wyszła drugi raz za mąż kiedy byłam pełnoletnia.

Wymeldowanie a prawo do wspólnego domu

Jestem po rozwodzie. Mam razem z byłą żoną do podziału dom jednorodzinny. Czy ewentualne wymeldowanie się ze stałego pobytu może poskutkować przejściem całego domu na własność byłej żony? (...)

Częściowy podział majątku małżonków

Czy można dokonać podziału majątku wspólnego małżonków w ten sposób, że umowny podział dotyczyć będzie tylko części majątku (np. jednej działki a drugiej nie) a reszta pozostanie w stanie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika