Separacja a wspólnie zamieszkiwany dom
Pytanie:
"Od 3 lat jestem z mężem w separacji orzeczonej w wyroku sądowym; orzeczono również sposób korzystania ze wspólnego dorobku, głównie części mieszkalnej domu jednorodzinnego. Sąd w wyroku niestety nie ustalił kwestii, w jakiej części oboje współmałżonkowie mają ponosić koszty utrzymania domu: woda, światło, gaz, media. Od wyroku wszelkie opłaty spadły na moje barki i w tym wychowywanie i utrzymanie dwójki naszych dzieci ze świadczenia alimentacyjnego, które nie jest wystarczające na pokrycie naszych usprawiedliwionych potrzeb. Jak mogę wyegzekwować połowę wierzytelności od męża? Gdzie powinnam złożyć pismo o egzekucję tych wierzytelności? Jak powinnam się zabezpieczyć na przyszłość? "
Odpowiedź prawnika: Separacja a wspólnie zamieszkiwany dom
Przepisy nie przewidują dokonywania w wyroku orzekającym separację rozliczeń pieniężnych związanych z tym mieszkaniem. Takie rozliczenia mogły być jednak dokonane na Państwa zgodny wniosek zgłoszony przed sądem. Również określenie przez sąd, w jakim zakresie każde z małżonków ma ponosić wydatki związane ze wspólnie zajmowanym mieszkaniem, może nastąpić tylko na ich zgodne żądanie i tylko ze skutkiem prawnym między nimi. Jeżeli sąd tego nie określił, każde z małżonków jest zobowiązane do ponoszenia wydatków i ciężarów stosunkowo do wydzielonej mu części domu. Jeżeli tylko jeden ze współwłaścicieli domu (żona) będzie pokrywać wszystkie wydatki, może żądać od męża zwrotu odpowiedniej części. Jednak w celu wyegzekwowania należności konieczne jest wcześniejsze uzyskanie tytułu egzekucyjnego, czyli wyroku sądu zobowiązującego męża do zapłaty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?