Prokurator w sprawach rodzinnych

Pytanie:

"W jakich sprawach rodzinnych prokurator może wszcząć postępowanie?"

Odpowiedź prawnika: Prokurator w sprawach rodzinnych

Prokurator może wszcząć postępowanie w następujących sprawach rodzinnych:

1/ o unieważnienie uznania dziecka

Prokurator wytacza powództwo przeciwko matce dziecka, dziecku oraz ojcu dziecka (mężczyźnie, który dziecko uznał, a nie jest ojcem według prokuratora), a w razie śmierci ojca przeciwko ustanowionemu na jego miejsce kuratorowi. W tej sprawie sąd z urzędu zawiadamia prokuratora o terminach rozprawy, nawet jesli to nie on ją wytoczył  i w każdej chwili prokurator może przyłączyć się do postępowania, np. wnieść apelację.

2/ zaprzeczenie ojcostwa

Prokurator wytacza powództwo przeciwko matce dziecka, dziecku oraz ojcu dziecka (mężowi matki), a w razie jego śmierci przeciwko ustanowionemu na jego miejsce kuratorowi. W tej sprawie sąd z urzędu zawiadamia prokuratora o terminach rozprawy, nawet jesli to nie on ją wytoczył i w każdej chwili prokurator może przyłączyć się do postępowania, np. wnieść apelację.  

3/ o ustalenie ojcostwa

Prokurator wytacza powództwo w tej sprawie na rzecz dziecka, a przeciwko ojcu dziecka (mężczyźnie, który według prokuratora jest biologicznym ojcem dziecka). W razie śmierci ojca prokurator wytacza sprawę przeciwko ustanowionemu na jego miejsce kuratorowi. W tej sprawie jednak pozwany mężczyzna, który czuje się ojcem dziecka także może żądać ustalenia, że jest ojcem pomimo, iż występuje w sprawie prokurator.

4/ o rozwiązanie przysposobienia (adopcji)

Prokurator może wytoczyć takie powództwo wtedy, gdy ma informacje, że stosunki między przysposobionym a przysposabiającym przybrały taki charakter, iż nie może ich dalej łączyć więź taka jak rodziców i dzieci, np. panuje przemoc, dzieci są zaniedbane. Pozywa przysposobionego (dziecko) i przysposabiającego (rodzica).

5/ o unieważnienie małżeństwa

6/ o ustalenie nieistnienia małżeństwa

7/ o  ustalenie istnienia małżeństwa

W sprawach małżeńskich (nr 5,6,7) prokurator wytacza powództwo przeciwko obojgu małżonków. W razie śmierci jednego z nich ustanawia się na jego miejsce kuratora.  W sprawach małżeńskich prokurator nie może wytoczyć powództwa wtedy, gdy doszło już do jego konwalidacji, tzn. małżeństwo wskutek upływu czasu lub usunięcia przeszkód stało się ważne i istnieje pomimo, że zostało zawarte nieważnie. Przyjmuje się również, że jeśli małżeństwo dotknięte jest taką wadą, że  kobieta w chwili zawierania związku małżeńskiego nie miała 16 lat lub była w wieku między 16 a 18 rokiem życia i nie uzyskała zezwolenia sądu na małżeństwo, ale jest w ciąży, wówczas prokurator nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku odpowiedniego wieku.   

8/ o unieważnienie, sprostowanie lub ustalenie treści  aktu stanu cywilnego, np. aktu małżeństwa czy aktu urodzenia dziecka.   

Należy pamiętać, że w innych sprawach rodzinnych niż wskazane powyżej prokurator - tak jak inne osoby czy instytucje, np. szkoła -  może zawiadomić sąd opiekuńczy o tym, że dana rodzina nie funkcjonuje właściwie i wówczas ten sąd może z urzędu wszcząć postępowanie dotyczące spraw danej rodziny.      


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika