Konkubent - osoba najbliższa

Pytanie:

Czy istnieje jakaś umowa lub zaświadczenie (np. notarialne), które ja i mój konkubent moglibyśmy nosić przy sobie, aby np. w szpitalu uznano nas za najbliższa sobie rodzinę? Chodzi mi o to, że w tej chwili jeśli np. mam wypadek i trafiam do szpitala, dla lekarzy mój wieloletni partner jest obcą osobą i nie zostaną mu udzielone informacje, nie będzie mógł podjąć decyzji o operacji itp. Mój partner jest Niemcem i tu w Polsce ja jestem nie tylko najbliższą, ale jedyną bliska osobą.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Mogą Państwo oczywiście sporządzić własnoręcznie oświadczenia o treści, z której będzie wynikać wzajemne upoważnienie do szeregu czynności.

Jeżeli chodzi o czynności prawne, to możliwe jest ustanowienie pełnomocnika, który umocowany będzie do działania w cudzym imieniu z bezpośrednim skutkiem takich czynności prawnych dokonanych przez pełnomocnika dla reprezentowanego.

Jednak w przypadku np. udzielania informacji i podejmowania decyzji w związku z pobytem któregoś z Państwa w szpitalu, to lekarza obowiązuje tajemnica. Informacje mogą być udzielane tylko przez osobom najbliższym, którą w świetle prawa nie jest konkubent.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.10.2017

  Konkubinat - życie bez ślubu - skutki prawne

  Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 13.9.2017

  Podział „majątku wspólnego” konkubentów

  Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające (...)

 • 23.11.2017

  Podział majątku wspólnego konkubentów

  Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko (...)

 • 28.2.2018

  Jak może bronić się ofiara przemocy?

  Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? (...)