Spadek a wspólność majątkowa małżeńska

Pytanie:

"Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, czy należy do wspólnoty małżeńskiej i według prawa należy również do jej męża?"

Odpowiedź prawnika: Spadek a wspólność majątkowa małżeńska

Podstawową zasadą jest, iż w przypadku, gdy małżonkowie zachowują ustawowy ustrój majątkowy, a spadkobierca nie postanowił inaczej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub zapis wchodzą do majątku osobistego każdego z małżonków (art. 33 pkt 2 k.r.o.). Określając zatem czyją własnością jest obecnie mieszkanie należy zbadać następujące czynniki:

  • wolę spadkodawcy,
  • łączący małżonków ustrój majątkowy.

Spadkodawca może bowiem przeznaczyć w testamencie dany składnik jego majątku obojgu małżonkom; w takiej sytuacji przywołana wyżej zasada, nie znajdzie zastosowania. Odnośnie zaś małżeńskiego ustroju majątkowego, małżonkowie przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego mogą wspólność ustawową rozszerzyć (art. 47 § 1 k.r.o.). Niemniej zgodnie z art. 49 § 1 pkt 1 k.r.o. , nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny.

Z powyższego wynika, iż niezależnie od istniejącego pomiędzy małżonkami ustroju majątkowego, to czy przedmiot wejdzie do majątku odrębnego, czy wspólnego - zależy od woli spadkodawcy. Jeżeli zaś ten nie postanowił inaczej i nie przeznaczył danego przedmiotu obu małżonkom, staje się on odrębną własnością małżonka-spadkobiercy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika