Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Pytanie:

Ojciec pozostawił środki pieniężne na rachunkach bankowych, dziedziczymy z bratem po 50%. Niestety nie wiemy, w którym banku. W jakiej formie i kiedy można rozpocząć poszukiwanie tych środków? Czy bank ma obowiązek odpowiedzieć na pismo jednego ze spadkobierców? Czy od zgromadzonych środków nalicza sie podatek według skali podatkowej dot. grupy spadkobierców czy są jakieś dodatkowe opłaty lub podatki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W opisywanej sytuacji najwygodniej jest zacząć od przeglądnięcia dokumentów w poszukiwaniu banku, w którym mogło być ulokowane konto. Zgodnie z art. 104 ust. 3 Prawa Bankowego, banku nie obowiązuje zachowanie tajemnicy bankowej wobec osoby, której dotyczą informacje objęte tajemnicą. Z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki zmarłego W związku z powyższym, jeżeli posiadacie Państwo sądowe stwierdzenie nabycia spadku, które wskazuje że jesteście spadkobiercami i przedstawicie je bankowi, to bank, w którym spadkodawca posiadał rachunek, powinien udzielić stosownej informacji.

Posiadacz rachunku może również wyznaczyć osobę, której mają być wypłacone środki pieniężne, bez względu na to, czy jet ona spadkobiercą. Ponadto część tych środków powinna zostać wypłacona osobie, która dokonała wydatków związanych z pogrzebem. Środki te nie wchodzą w skład spadku. Kwestie te zostały szczegółowo omówione w Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

Kwestie związane z podatkiem od spadków zostały omówione na naszych stronach w artykule  Podatek od spadków
Natomiast inne opłaty mogą wynikać z umowy zawartej przez spadkodawcę z bankiem.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Rodzaje rachunków bankowych

  Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią (...)

 • Rachunek wspólny

  Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek (...)

 • Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

  Posiadacz rachunku bankowego może wskazać w umowie z bankiem osobę, której po jego śmierci bank wypłaci pieniądze znajdujące się na tym rachunku. Jednak kwota ta nie może być wyższa niż (...)

 • Składki przekazywane do ZUS a środki z rachunku VAT

  Do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Aby tak się stało, należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (...)

 • Rachunki oszczędnościowe

  Jednym z rodzajów rachunków, jakie banki mogą prowadzić z woli ustawodawcy są rachunki oszczędnościowe – wkłady oszczędnościowe. Rachunki oszczędnościowe bank prowadzi dla osób fizycznych, (...)

NA SKÓTY