Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasadniczo kpc wskazuje wyczerpująco osoby mogące wystąpić z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie (art. 545 § 1 kpc). Są to:
-
małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
-
jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
-
jej przedstawiciel ustawowy.
Jednakże w oparciu o przepis art. 7 kpc wniosek taki może złożyć także prokurator. Złożenie wniosku przez prokuratora następuje w szczególności wtedy, gdy nie ma innych uprawnionych osób do złożenia takiego wniosku oraz w przypadku, gdy złożenie go jest niezbędne dla pomocy osobie podlegającej ubezwłasnowolnieniu natomiast osoby uprawnione uchylają się od złożenia takiego wniosku. Uprawnienie powyższe przysługuje także Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
W takim przypadku, jeśli zostanie orzeczone ubezwłasnowolnienie częściowe czy też całkowite, w imieniu osoby podlegającej ubezwłasnowolnieniu czynności sądowe będą podejmowane przez ustanowionego opiekuna bądź też kuratora.
Zasadniczo wtedy może Pani wystąpić o zniesienie współwłasności – albo umowne albo sądowe. Skutkiem zniesienia współwłasności może być m. in. sprzedaż udziału w rzeczy wspólnej – czyli obowiązek spłat na rzecz drugiego ze współwłaścicieli.
W Państwa przypadku konieczne staje się więc złożenie do prokuratora wniosku o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie współwłaścicielki nieruchomości.