Ubezwłasnowolnienie przez osobę obcą

Pytanie:

"Mam dom jednorodzinny, jest to \"bliźniak\", druga polowa należy do Pani X, jesteśmy współwłaścicielami po 1/2 części. Pani X od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Nie jest ubezwłasnowolniona, nie ma rodziny. Ja też nie jestem krewnym, tylko zupełnie obcą osoba. Chcę kupić dom tej pani. Nie mogę zawrzeć z nią umowy sprzedaży, więc chciałbym ją ubezwłasnowolnić. Nie mogę tego zrobić bo nie jestem krewnym, przedstawicielem ustawowym. Czy sąd może zając sie ta sprawa z urzędu? A może prokurator ma takie uprawnienia? Do kogo i jaki wniosek należy złożyć? "

Odpowiedź prawnika: Ubezwłasnowolnienie przez osobę obcą

Zasadniczo kpc wskazuje wyczerpująco osoby mogące wystąpić z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie (art. 545 § 1 kpc). Są to:

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
  • jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo; 
  • jej przedstawiciel ustawowy. 

Jednakże w oparciu o przepis art. 7 kpc wniosek taki może złożyć także prokurator. Złożenie wniosku przez prokuratora następuje w szczególności wtedy, gdy nie ma innych uprawnionych osób do złożenia takiego wniosku oraz w przypadku, gdy złożenie go jest niezbędne dla pomocy osobie podlegającej ubezwłasnowolnieniu natomiast osoby uprawnione uchylają się od złożenia takiego wniosku. Uprawnienie powyższe przysługuje także Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

W takim przypadku, jeśli zostanie orzeczone ubezwłasnowolnienie częściowe czy też całkowite, w imieniu osoby podlegającej ubezwłasnowolnieniu czynności sądowe będą podejmowane przez ustanowionego opiekuna bądź też kuratora.

Zasadniczo wtedy może Pani wystąpić o zniesienie współwłasności – albo umowne albo sądowe. Skutkiem zniesienia współwłasności może być m. in. sprzedaż udziału w rzeczy wspólnej – czyli obowiązek spłat na rzecz drugiego ze współwłaścicieli.

W Państwa przypadku konieczne staje się więc złożenie do prokuratora wniosku o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie współwłaścicielki nieruchomości.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika