Dziedziczenie przez dzieci a intercyza

Pytanie:

"Małżeństwo zawarło przed ślubem intercyzę. Małżeństwo posiada jedno dziecko. Jak wygląda sprawa dziedziczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków, jeżeli nie było testamentu? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie przez dzieci a intercyza

W tym wypadku sprawa podziału majątku jest nieco bardziej skomplikowana. Nie chodzi tutaj wyłącznie o przepisy prawa spadkowego, ale również rodzinnego, dotyczącego umów majątkowych małżeńskich.

Dla uproszczenia zakładamy, że na mocy intercyzy, między małżonkami wprowadzona została rozdzielność majątkowa. Oznacza to, że nie ma majątku wspólnego, zaś każdy z małżonków dysponuje swoim majątkiem.

Jeżeli chodzi o prawo spadkowe, to fakt zawarcia intercyzy nie ma tutaj znaczenia, W grę wchodzić będzie tutaj art. 931 §1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, do dziedziczenia powołani są małżonek oraz dziecko spadkodawcy. Dziedziczą oni w częściach równych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bunia 2012-06-03 18:29:49

    zamierzamy z moim partnerem sie pobrać , jednak on ma troje dzieci z poprzedniego małżeństwa . Teraz pytanie jeśli dom w którym mamy zamieszkać jest przezemnie kupiony jak też mam firmę która jest na mnie i podpiszę intercyzę przed ślubem to dzieci z poprzedniego małżeństwa mają prawo do tego majątku wrazie śmierci mojego przyszłego męża?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika