Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej
Pytanie:
"W 2005 roku otrzymałem rozwód z żoną. Odnośnie jej kontaktów z dziećmi ustalono, iż może je odwiedzać w każdą środę i czwartek oraz zabierać na II i IV weekend w miesiącu a podczas wakacji na jeden miesiąc. Zgodziłem się na to, ponieważ uważałem, że to będzie dobre dla dzieci. Żona z tych możliwości korzystała tylko kilka tygodni po rozprawie. Potem nie ustalając wcześniej, że nie będzie brała dzieci w wyznaczonych terminach nie przychodziła po nie. Nie mniej jednak czekałem z dziećmi, bo nie chciałem awantur o to, iż utrudniam kontakty. Żona nie kontaktuje się regularnie z dziećmi. Ostatnio jednak w II weekend niespodziewanie pojawiła się kiedy nas nie było w domu. Starszy syn miał wtedy zajęcia w szkole, z młodszym byłem u lekarza. Na klamce drzwi znalazłem kartkę, że zwróci się do sądu o nie przestrzeganie przeze mnie prawomocnego wyroku. Sytuacja ta jest nie do zniesienia szczególnie przez dzieci. Nigdy nie wiedzą czy mama po nich przyjdzie czy nie. Chcę zwrócić się do sądu o zmianę kontaktów oraz o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Żona zalega też z alimentami. Czy w takiej sytuacji jest to jeszcze jedna przesłanka do ograniczenia władzy rodzicielskiej? Złożyłem wniosek o podwyższenie alimentów. Dostałem już wezwanie i termin rozprawy. Chciałbym też złożyć wniosek o zmianę ustalonych kontaktów z dziećmi, a także o ograniczenie praw rodzicielskich. Czy niepłacenie regularne alimentów może być przesłanką do ograniczenia władzy rodzicielskiej? Czy niekontaktowanie się z dziećmi w ustalonych na rozprawie rozwodowej terminach może być przesłanką do ograniczenia praw rodzicielskich? Jeżeli złożę wniosek o zmianę kontaktów z dziećmi to czy sąd połączy sprawy i czy mam jakoś we wniosku zaznaczyć, że został wyznaczony termin rozprawy? "
Odpowiedź prawnika: Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej
Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy, w przypadku zmiany okoliczności, może zmienić zawarte w wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania (art. 106 kro). Elementy składające się na władzę rodzicielską podlegają czasowym zmianom, stąd też ustawodawca przewidział możliwość zmiany takich orzeczeń w zakresie dotyczącym władzy rodzicielskiej. Podstawą procesową zmiany orzeczeń będzie przepis art. 577 kpc, stanowiący, że sąd opiekuńczy może zmienić swoje postanowienie nawet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Dopuszczalność zmiany ostatnio zapadłego orzeczenia uzależniona jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek: dobra dziecka i zmiany okoliczności. Sąd w postępowaniu wszczętym na skutek wniosku uczestnika, będzie więc brał pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Na marginesie można wskazać, że wielokrotnie Sąd Najwyższy podkreślał wagę osobistej styczności małoletniego dziecka z obojgiem rodziców. Wobec powyższego bardzo trudnym może się okazać udowodnienie, że dalsze ograniczenie władzy będzie miało pozytywny skutek dla dobra wspólnych dzieci. Okolicznością popierającą takie twierdzenie mogła by być np. opinia psychologa wskazująca, że dalsze ograniczenie bądź też całkowite pozbawienie możliwości kontaktowania się matki z dziećmi będzie dla nich lepsze niż sporadyczne wizyty matki. Od uznania sądu bowiem zależeć będzie, czy tak daleko idące ograniczenie w kontaktach matki z dziećmi jest podyktowane dobrem dzieci. Sąd w takim przypadku może określić inny sposób kontaktowania się matki z dziećmi, korzystny dla dzieci. Sama okoliczność nie płacenia alimentów nie ma wpływu na podstawy ograniczenia władzy matki.
Postępowanie o roszczenia alimentacyjne należy do trybu postępowania procesowego natomiast postępowanie o zmianę orzeczenia sądu dotyczącą opieki nad dziećmi jest postępowaniem nieprocesowym – okoliczność ta wyłącza możliwość wspólnego rozpoznania spraw w jednym postępowaniu.
W zakresie problematyki ograniczenia władzy rodzicielskiej prosimy także o zapoznanie się z artykułem Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?