Powinowactwo - ojczym

Pytanie:

"Czy drugi mąż mojej mamy w stosunku do mnie (córki) w myśl prawa jest powinowatym? Mama wyszła drugi raz za mąż kiedy byłam pełnoletnia."

Odpowiedź prawnika: Powinowactwo - ojczym

Powinowactwo nie jest stosunkiem biologicznym, a jedynie prawnym. Powinowactwo wynika z zawartego zwiazku małżeńskiego i nie wygasa ono w przypadku ustania tego związku. Stosunek powinowactwa zachodzi pomiędzy jednym z małżonków a krewnymi drugiego małżonka. Krewni pozostający w stosunku powinowactwa z drugim małżonkiem mogą być w linii prostej lub bocznej. Dlatego też córka matki, która po raz drugi wyszła za mąż jest powinowatą męża swojej matki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dam Lem 2021-06-19 15:24:32

    Wiadomo, że córka współmałżonka jest powinowatą. Pytanie było o męża matki czy jest powinowatym w stosunku do córki jego żony. Czy powinowactwo jest stosunkiem dwustronnym?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika