Jak prawnie odciąć się od rodziny? Wyrzeczenie się rodziny.
Pytanie:
"Nie chce należeć do swojej rodziny, gdzie są pijacy i oszuści. W jaki sposób mogę prawnie odciąć się rodziny? Czy mogę wyrzec się rodzica?"
Odpowiedź prawnika: Jak prawnie odciąć się od rodziny? Wyrzeczenie się rodziny.
Niestety prawo polskie nie przewiduje instytucji "wyrzeczenia się" rodziny. Swoistą "likwidacją" więzów rodzinnych może być przysposobienie pełne. Przysposobienie możliwe jest jednak jedynie w odniesieniu do osoby małoletniej. Pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych może być również zmiana nazwiska. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
- nosi nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
- nosi nazwisko o brzmieniu niepolskim,
- nosi nazwisko posiadające formę imienia;
- pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wskazane okoliczności faktyczne (tj. pijaństwo, oszustwa) uzasadniają powołanie się na zasady współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego) w przypadku żądania przez członków rodziny świadczeń alimentacyjnych. Taka sytuacja może również uzasadniać wydziedziczenie członków rodziny uprawnionych do zachowku (a więc zstępnych, małżonka i rodziców).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?