Jak prawnie odciąć się od rodziny? Wyrzeczenie się rodziny.

Pytanie:

"Nie chce należeć do swojej rodziny, gdzie są pijacy i oszuści. W jaki sposób mogę prawnie odciąć się rodziny? Czy mogę wyrzec się rodzica?"

Odpowiedź prawnika: Jak prawnie odciąć się od rodziny? Wyrzeczenie się rodziny.

Niestety prawo polskie nie przewiduje instytucji "wyrzeczenia się" rodziny. Swoistą "likwidacją" więzów rodzinnych może być przysposobienie pełne. Przysposobienie możliwe jest jednak jedynie w odniesieniu do osoby małoletniej. Pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych może być również zmiana nazwiska. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:

  1. nosi nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
  2. nosi nazwisko o brzmieniu niepolskim,
  3. nosi nazwisko posiadające formę imienia;
  4. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wskazane okoliczności faktyczne (tj. pijaństwo, oszustwa) uzasadniają powołanie się na zasady współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego) w przypadku żądania przez członków rodziny świadczeń alimentacyjnych. Taka sytuacja może również uzasadniać wydziedziczenie członków rodziny uprawnionych do zachowku (a więc zstępnych, małżonka i rodziców).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lucyna 2021-10-05 12:50:01

    Nie na pr?zno urzywa sie zwrotu ja " wyrzec sie rodziny " , kiedys musialo to byc urzywane w dokladnym slowa znaczeniu. Stwierdzenia typu, " polskie prawo nie zezwala " sa stwierdzeniami, zaklamanych Medien..... Ludzi ktorzy potrzebuja z tego miec profit, w jakikolwiek sposob jest im to wlasnie potrzebne. Jestem okradana, ponizana, wysniewana, traktowna jak smiec, truta, jest niszczone moje prywatne zycie..... przez rodzine , ich naiwnosc i brak wiedzy na wiele tematow. Wyrzekam sie rodziny, czy prawo polskie mi na to pozwala czy nie. Jezeli nastapia jakiekolwiek nieporozumienia z tym zwiazane, bede odwolywac sie przed sadem, przeciwko prawu polskiemu i beda podane do sadu, te osoby, ktore nakazuja dla mnie, zaakceptowania tego trybu zycia.

  • qbe 2014-12-06 19:46:18

    Chciałbym wyrzec sie rodziny bez zmiany nazwiska. gdzie złożyć papiery do sądu czy urzędu ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika