Wspólne mieszkanie małżonków, o którym mowa w art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Pytanie:

"W jaki sposób należy rozumieć wspólne mieszkanie małżonków, o którym mowa w art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego? "

Odpowiedź prawnika: Wspólne mieszkanie małżonków, o którym mowa w art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Wspólnym mieszkaniem, w rozumieniu art. 58 § 2 zd. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jest zarówno samodzielny lokal mieszkalny, jak i odrębna część takiego lokalu zajmowana przez rozwiedzionych małżonków. Chodzi tu o wspólne mieszkanie w znaczeniu faktycznym, a nie prawnym, tzn. o każde mieszkanie znajdujące się faktycznie w dyspozycji małżonków, niezależnie od tego, czy i jaki tytuł prawny do tego mieszkania przysługuje im obojgu albo jednemu z nich. Decydujące znaczenie ma tu ustalenie faktu korzystania wspólnie przez małżonków z określonego mieszkania, i to w chwili orzekania rozwodu. Orzeczenie, w myśl powołanego przepisu, w niczym nie narusza ani praw osób trzecich (np. właściciela budynku lub mieszkania), ani małżonka w wypadku, gdy mieszkanie stanowi przedmiot jego majątku odrębnego (obecnie osobistego) i nie stwarza tytułu prawnego, którego małżonkowie (bądź jedno z nich) dotychczas nie mieli (uzasadnienie tezy II wytycznych SN z 1978 r.)” [podkr. e-prawnik.pl, chodzi przy tym o uchwałę Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978r. sygn. III CZP 30/77].
Z paragrafu 2 art. 58 kro wynika, że w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Natomiast na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe. Paragraf 4 cytowanego artykułu precyzuje, że orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika