Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

Pytanie: Czy będąc współwłaścicielem nieruchomości mogę zameldować męża bez zgody drugiego współwłaściciela. Drugi współwłaściciel nie wyraża zgody ani na zameldowanie ani na zamieszkiwanie. Ja jestem zameldowana a drugi współwłaściciel nie.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Czynność zameldowania dotyczy określonego miejsca zamieszkania. W sytuacji faktycznej przedstawionej w pytaniu można wnioskować, że miejsce właśnie zamieszkania jest przedmiotem współwłasności. Treść współwłasności określona jest przepisami prawa cywilnego. Przepisu te (art. 195 i n. k.c.) w zakresie zarządu rzeczą wspólną rozróżniają czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zwykły zarząd. Do tych pierwszych wystarczy aktywność jednego ze współwłaścicieli, do drugich, konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W analizowanej sytuacji, czynność meldunkowa dotyczy całej nieruchomości. Czynność meldunkowa nie mieści się w katalogu czynności zwykłego zarządu. Doktryna ustaliła je jako czynności zachowawcze, polegające o dbaniu o dobry stan rzeczy i zapobiegające jej pogorszeniu. Należy uznać, że meldunek w miejscu zamieszkania stanowiącego przedmiot współwłasności jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, dlatego też na jego dokonanie powinna być wyrażona zgoda wszystkich współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

  • lolek 2012-03-14 15:27:17

    Re: Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

    Ten artykul jest juz nie aktualny - meldunek to obowiazek !!!

  • lizi 2010-01-25 11:04:08

    Re: Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

    Witam mam pytanie czy jeśli mam dom na spół z bratem i w tym momencie brat wiążę się z osobą która namawia go do tego żeby ją zameldować a on jest tam zameldowany. A ja na to nie wyrażam zgody ponieważ mam zastrzeżenia do tej osoby czy mogę zgłosić to w urzędzie miasta o to by brat nie mógł bez mojej zgody tam kogokolwiek meldować.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 4
  • 8
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Zgoda właściciela na zameldowanie

    Jeżeli jako właściciel mieszkania własnościowego zamelduję jakąś osobę, to czy ta osoba może zameldować bez mojej zgody inne osoby?

  • Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

    Czy będąc współwłaścicielem nieruchomości mogę zameldować męża bez zgody drugiego współwłaściciela. Drugi współwłaściciel nie wyraża zgody ani na zameldowanie (...)

  • Zmiana miejsca zameldowania

    Jaka jest procedura w sytuacji kiedy osoba studiująca za granica, zameldowana w mieszkaniu kwaterunkowym chce dokonać przemeldowania na brata nie będąc w Polsce.

  • Uprawnienia współwłaściciela

    Jestem współwłaścicielem domu mieszkalnego (w częściach ułamkowych po 50%). Stanowi on współwłasność drugiej osoby. Umownie podzieliliśmy go do użytkowania między (...)

  • Zameldowanie a zgoda właściciela

    Czy jako właściciel 1/2 nieruchomości zabudowanej -domu jednorodzinnego mogę zameldować kogo chcę? Czy w tych sprawach wielkość udziału ma jakieś znaczenie. A (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane