Wystawienie gwarancji przez osobę prywatną

Pytanie:

"Zamierzam sprzedać pewien przedmiot za pośrednictwem serwisu aukcyjnego. Przedmiot ten jest całkiem stary (mam go od ponad 3 lat). Chciałbym jednak mieć możliwość wystawienia jakiegoś pisemnego zaświadczenia, gwarantującego kupującemu sprawne działanie sprzętu przez najbliższe kilka miesięcy. Czy jako osoba prywatna, nie posiadająca działalności gospodarczej, jestem w stanie wystawić tego typu dokument (tzw. gwarancję)?"

Odpowiedź prawnika: Wystawienie gwarancji przez osobę prywatną

Umowa sprzedaży regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Kodeks ten normuje również kwestię uprawnień przysługujących kupującemu w razie wystąpienia np. wad rzeczy. W takim przypadku kupującemu przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi lub uprawnienia z tytułu gwarancji jakości, o ile takowa została ustanowiona. Inną obowiązującą regulacją jest ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego. Ustawę tą stosuje się do sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa. W Pana przypadku, gdy nie prowadzi Pan działalności gospodarczej zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego. Gwarantem w praktyce najczęściej jest producent, jednak zgodnie z obowiązującą w naszym prawie zasadą swobody umów nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan jako sprzedający gwarancji takiej udzielił. Gwarancja udzielana jest dobrowolnie, jej treść formułuje gwarant, czyli Pan, kupujący natomiast przyjmując dokument wyraża zgodę na zawarte w nim warunki. Należy pamiętać, że gwarancja jakości w przeciwieństwie do rękojmi znajduje zastosowanie jedynie w przypadku sprzedaży niektórych rodzajów rzeczy np. maszyn, aparatów, których techniczna budowa decyduje o tym, że nie jest możliwe pełne i dokładne zbadanie ich niewadliwości w momencie odbioru. Gdy gwarancja udzielona zostanie dla innych rzeczy, uznać ja wówczas należy raczej za umowną modyfikację rękojmi. Istotne w tym stanie faktycznym jest również to, że art. 579 KC daje kupującemu możliwość wykonania uprawnień z rękojmi za wady fizyczne rzeczy niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji. Nie oznacza to oczywiście, że może „mieszać” uprawnienia z obu tytułów. Kupujący ma przede wszystkim możliwość wyboru.W ten sposób wzmocniona została ochrona kupującego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika