Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Prześladowanie przez byłego chłopaka

Pytanie: Mam problem z chłopakiem który mnie prześladuje. Dzwoni kilkadziesiąt razy dziennie, nachodzi mnie w domu, w pracy jeździ za mną, śledzi mnie, próbuje zabrać mi telefon, raz nawet przymusił mnie do jazdy z nim samochodem i straszył ze uderzy w drzewo, dzwoni do moich rodziców, straszy wstawieniem moich zdjęć do internetu. Nie chce rozgłosu ponieważ mieszkam w malej miejscowości, nie wiem co robić. Proszę o poradę. Gdzie zwrócić się o pomoc w sytuacji dręczenia psychicznego, jakie są procedury, jak udowodnić ze jest się ofiara tej przemocy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Po dokonaniu analizy sytuacji, w której się Pani znajduje, należy stwierdzić, że padła Pani ofiarą stalkingu. Pojęcie to zostało zdefiniowane względnie niedawno. Zodnie z Kodeksem karnym:

Art.  190a. [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]

§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Wskazujemy, że złośliwe nękanie drugiej osoby jest czynem określonym w art. 107 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tyś. złotych albo karze nagany. Takie uporczywe nękanie musi jednak spełniać dwa znamiona- umyślność i złośliwość. 

Możliwe jest również zagrożenie chłopakowi, że zostanie on oskarżony o naruszenie miru domowego. Wskazać także trzeba, że sytuacja, o której Pani pisze podpadać może nawet pod napaść ( w sytuacji, gdy została Pani siłą zmuszona do zajęcia miejsca w samochodzie) oraz czyn narażenia na zagrożenie życia lub zdrowia.

W przypadku natomiast, gdy chłopak ten będzie groził Pani czy to pobiciem, czy to popełnieniem innego przestępstwa, można mówić o groźbie karalnej.

Ponadto, można mówić także o odpowiedzialności z art. 191 par. 1 kodeksu karnego, który stanowi: kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Niezależnie od tego, w sytuacji, gdy działania tego mężczyzny dotykają także Pani dóbr osobistych- wolności, prywatności, intymności, można dochodzić swoich uprawnień przyznanych przez art. 24 kodeksu cywilnego. Zgodnie z § 1 osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest o­no bezprawne; jeśli zaś dokonano już naruszenia może także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności można żądać by osoba naruszająca, złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Jeżeli natomiast wskutek naruszeń dóbr osobistych ofierze została wyrządzona szkoda majątkowa to poszkodowany może na mocy § 2 art. 24 k.c. dochodzić jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Na chwilę obecną sugerujemy więc kontakt z policją, powiadomienie funkcjonariuszy o zaistniałej sytuacji, zbieranie dowodów świadczących o niewłaściwym zachowaniu mężczyzny. Warto również rozważyć zmianę numerów telefonów. Działania te nie wymagają większych nakładów, nie wiążą się z nagłośnieniem sytuacji, a mogą zapobiec tragedii, do której może doprowadzić niezrównoważony psychicznie człowiek. Możliwe jest również zwrócenie się do operatora sieci o zablokowanie możliwości przesyłania smsów z konkretnego numeru. Warto również korzystać z ustawień prywatności oferowanych przez portale społecznościowe i blokowanie własnego profilu przed oglądaniem go przez osoby obce.  

Polecamy również zapoznanie się z naszymi informacjami prawnymi:

Głuche telefony

Obrona dobrego imienia przed pomówieniami

Złośliwe nękanie innej osoby

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Prześladowanie przez byłego chłopaka

 • Krzysiek 2011-05-26 18:11:32

  Nękanie byłej mojej kobiety

  przepraszam za kwote była moja naliczyła sobie ponad 10tys boje się jej prosze o pomoc powiedziała mi że poda mnie do sądu co mam robic tylko ze pracowałem tez i pieniądze wszystkie jej ,te żeczy które mi podarowała nie nakłaniałem jej do tego serdecznie proszę o porade

 • krzysiek 2011-05-26 17:42:57

  Była dziewczyna nęka mnie o zwrot pieniedzy za to ze kupiła mi zeczy

  Była kobieta drenczy mnie o zwrot pieniedzy za zeczy które mi dobrowolnie kupiła ,mieszkalismy razem i naliczyła sobie nawet za mieszkanie z nia i wyżywienie straszy mnie ze mnie zniszczy i zagnembi psychicznie za to ze odeszłem od niej boje sie tego co mozna poradzic na ta sprawe prosze o pomoc ,bylismy przez 6 miesiecy razem potem zaczełem sie bać jej za wszystko co policzyła sobie wyszło jej ponad 100tys nie wiem co mam robic .

 • jak zwykle ja 2010-03-28 01:27:58

  Re: Prześladowanie przez byłego chłopaka

  prawie identyczna sytuacja w UK w Peterborough, polak za polka i wcale nie musiala udowadniac ze chlopak robi to zlosliwie, ja bylem swiadkiem na policji. Tylko chodzil i jezdzila za nia gdy udawala sie do pracy i z powrotem. Dostal najpierw zakaz zblizania sie do niej na blizej niz 100 yardow, jak ja spotkal na ulicy mial obowiazek przejsc na druga strone, jezeli tego nie zrobil dzwonila na policje i gosciu byl zabierany do przesluchania i przytrzymania. A ze zlamal ten zakaz pare razy dostal do odsiadki pol roku, siedzial 3 mce i teraz juz wie czego mu nie wolno i nikt nie musi go leczyc. Ale angielska policja i sad sa o wiele skuteczniejsci, bo dzialaja od razu i sad rozpatruju sprawe w ciagu tygodnia, nie jak u nas swiete sadowe krowki rozpatruja kiedy im sie chce a policja lekcewazy zgloszenie.Ofiara czuje sie bezradna a winowajca bez karny.Dobre prawo to skuteczne prawo bo inaczej deprawuje spoleczenstwo. Pozdrawiam Z


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane