Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przepisy kodeksu karnego nie znają przestępstwa nękania. Na gruncie kk możemy mieć do czynienie ze znęcaniem się (opis sytuacji nie wskazuje jednak, by doszło do tego przestępstwa) czy groźbą. Zgodnie z art. 190 kk kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Zgodnie z art. 191 kc kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa w sposób określony wyżej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wykonywanie głuchych telefonów nie stanowi samo w sobie groźby. Może jednak nią być w powiązaniu ze szczególnymi okolicznościami. Na przykład, jeśli sprawca wysyła listy z groźbą, a później nęka pokrzywdzonego gluchymi telefonami. Może Pan więc złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa, a od wykazania czy wykrycia istnienia dalszych okoliczności zależy, jak sprawa się zakończy.
Z kolei zgodnie z art. 107 kodeksu wykroczeń kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Jeśli głuchych telefonów nie będzie można połączyć z jakąkolwiek groźbą, pozostanie potraktowanie tego zachowania jako wykroczenia.
Tylko po złożeniu doniesienia możliwe będzie określenie, z jakiego numeru telefonu wykonywane są połączenia. Skoro bowiem numer jest zastrzeżony, to nie może Pan żądać od operatora podania numeru.