Prawa obywatelskie na papierze i w praktyce

Prawo do mieszkania, pracy i głosowania w całej Unii Europejskiej to tylko trzy z wielu praw, które przysługują nam, jako obywatelom Unii Europejskiej. Niestety, w praktyce, władze krajów członkowskich często utrudniają obywatelom korzystanie z pełni praw. Do takich wniosków prowadzi lektura sprawozdania Urszuli Gacek z grupy EPP-ED. Polska posłanka uważa również, że ludzie wiedzą za mało o swoich prawach i chce podnieść tę świadomość w całej Europie.

Każda osoba będąca obywatelem jednego z Państw Członkowskich jest obywatelem Unii. Obywatelstwo unijne zostało ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht w 1992 r. Kwestię tę ujęto w Części Drugiej (art.17-22) Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Obywatelstwo Unii Europejskiej uzupełnia, ale nie zastępuje obywatelstwa Państwa Członkowskiego. Obywatele Unii mogą korzystać z praw udzielonych im na mocy Traktatu i muszą wypełniać obowiązki przez ten Traktat nałożone.
Znaczenie obywatelstwa Unii polega na tym, że obywatele Unii mają na mocy prawa wspólnotowego rzeczywiste prawa. Podstawowe prawa przyznane obywatelom na mocy Części Drugiej Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską to: 

  • Prawo do swobodnego poruszania się i pobytu na obszarze Państw Członkowskich,

  • Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach lokalnych w państwie zamieszkania,

  • Prawo do opieki dyplomatycznej i konsularnej,

  • Prawo petycji do Parlamentu Europejskiego,

  • Prawo do zwrócenia się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W projekcie sprawozdania w sprawie problemów i perspektyw obywatelstwa europejskiego, nad którym dopiero będą głosować posłowie z komisji Wolności Obywatelskich, czytamy, iż ograniczony zakres wprowadzania w życie obecnych dyrektyw może powodować liczne problemy związane ze swobodnym przepływem oraz innymi prawami obywateli UE.
 
Dokument przypomina państwom członkowskim i władzom lokalnym, że koncepcja obywatelstwa UE obejmuje zasadę niedyskryminacji wszystkich obywateli UE, a nie tylko obywateli danego państwa członkowskiego. Urszula Gacek chce, by Komisja pogłębiła swą analizę sytuacji migrantów wewnątrz UE i podjęła odpowiednie działania w celu zagwarantowania im rzeczywistego korzystania z praw obywateli UE.


 
Parlamentarna Komisja Wolności Obywatelskich zorganizowała 16 lutego przesłuchanie publiczne na ten temat. W spotkaniu obok posłów uczestniczyli komisarz UE, Jacques Barot, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, Nikiforos Diamandouros, oraz Piotr Stachańczyk z polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
 
Posłanka uważa, że problemy językowe czy umiejętność porozumiewania się nie powinny być wykorzystywane, jako podstawy do odmowy dostępu do uprawnień socjalnych, które dana osoba może posiadać, jako rezydent państwa członkowskiego.
 
Sprawozdanie wzywa również państwa członkowskie do przestrzegania prawa obywateli UE do podróżowania po Unii z ważnym krajowym dokumentem tożsamości lub z paszportem oraz do nie ograniczania takiego przepływu ze względów bezpieczeństwa czy innych.
 
Deputowana ubolewa, iż niewielu obywateli UE mieszkających w państwach członkowskich innych niż ich własne korzysta z prawa do głosowania czy kandydowania w wyborach europejskich bądź gminnych w swoim miejscu zamieszkania. Często uniemożliwiają to przeszkody praktyczne, wobec których zbyt często stają potencjalni głosujący.
 
W 2007 przeprowadzono sondaż obejmujący wszystkie kraje UE, który wykazał, że tylko jedna trzecia obywateli UE była świadoma swoich praw.

Dot. : 20090223STO50151

Więcej informacji :


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika