W sprawie tegorocznych egzaminów na aplikację sądowo-prokuratorską

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie tegorocznych egzaminów na aplikację sądowo-prokuratorską. Oto treść tego wystąpienia:

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi tegorocznych egzaminów na aplikację sądowo-prokuratorską, działając na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 ze zm.), zwracam z uprzejmą prośbą o przedstawienie przez Pana Ministra stanowiska w niniejszej sprawie.

Aplikacja sądowo-prokuratorska, zgodnie z dyspozycją art. 137 ustawy z dnia 27 lipca 2001 - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), przeprowadzana jest na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (Dz. U. Nr 169, poz. 1410 ze zm.). Art. 10 r tego ostatniego aktu prawnego wskazuje natomiast, iż Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia m.in. szczegółowe warunki i tryb przeprowadzenia naboru dla kandydatów na aplikację, skład, sposób powoływania członków zespołu konkursowego i komisji konkursowej oraz tryb ich postępowania - mając na uwadze zakres wiedzy podlegającej sprawdzeniu w trakcie konkursu i części preselekcyjnej, pisemną i ustna formę poszczególnych części konkursu, system punktowy ocen konkursowych, a także ocenę predyspozycji kandydata do zajmowania stanowiska sędziego lub prokuratora. Przedmiotowy przepis został dodany przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 64, poz. 433) i zaczął obowiązywać z dniem 1 stycznia 2008 r.

Porady prawne

Od początku 2008 r. istniał zatem po strome Ministra Sprawiedliwości prawny obowiązek wydania powyższego aktu wykonawczego do ustawy, tak aby jej postanowienia mogły zostać w pełni zrealizowane. Brak przedmiotowego rozporządzenia skutkuje brakiem możliwości przeprowadzenia naboru na aplikację sądowo-prokuratorską, co w konsekwencji może mieć wpływ na zasoby kadrowe sądów powszechnych. Warto w tym kontekście nadmienić, iż przygotowany przez Ministerstwo projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury został niedawno (14 lipca 2008 r.) rozpatrzony przez Komitet Rady Ministrów, a jego uchwalenie przez Sejm jest niepewne i w zasadzie mało prawdopodobne by miało miejsce w najbliższych miesiącach.

W świetle powyższego zwracam się do Pana Ministra z prośbą o informację, czy przewiduje Pan Minister w najbliższym czasie wydanie aktu wykonawczego dotyczącego szczegółowych warunków i trybu przeprowadzenia naboru na aplikację, kiedy miał by się odbyć taki nabór oraz czy potrzeby kadrowe sądów powszechnych i prokuratury przemawiają za zorganizowaniem w najbliższym czasie egzaminu na aplikację sądowoprokuratorską.

Warto przeczytać też: Aplikacje prawnicze

Źródło: www.rpo.gov.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika