Aplikacje prawnicze
Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony nowemu modelowi aplikacji: ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej.
W serwisie www.nowa-aplikacja.pl znajdują się informacje o planowanych regulacjach prawnych dotyczących tej problematyki, wraz z pełnym tekstem ich projektów. Na stronie opublikowane są również m.in.: projektowany zakres przedmiotowy egzaminu konkursowego dla kandydatów na aplikację ogólną oraz wykaz aktów prawnych, których znajomość będzie egzekwowana od kandydatów. Dostępny jest też przykładowy test, a w najbliższych dniach, w formie interaktywnej, zamieszczone zostaną przykładowe zadania na część pisemną egzaminu konkursowego.
Na stronie www.nowa-aplikacja.pl na bieżąco publikowane będą też wszystkie aktualności związane z postępami prac legislacyjnych nad ustawą o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zawierającą szczegółowe regulacje prawne dotyczące wspomnianego nowego modelu szkolenia wstępnego kadr sądownictwa i prokuratury.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zob.: Szerszy dostęp do zawodów prawniczych
W związku z artykułem pt. „W aplikacjach porządki na jeden sezon" (autorstwa red. Marka Domagalskiego), zamieszczonym w dniu 13 sierpnia 2008 r. w dzienniku „Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że zawarta w tym artykule wypowiedź dyrektora Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi - Iwony Kujawy, na temat zasad naboru na aplikację w 2008 r. została przytoczona w sposób całkowicie niezgodny z rzeczywiście przekazaną informacją.
Potrzeba pilnego wejścia w życie ustawy związana jest bowiem z egzaminami zawodowymi, kończącymi aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, nie zaś z jesiennym naborem na te aplikacje.
Nabór na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, który odbędzie się 20 września 2008 r., przeprowadzony będzie według zasad wynikających z obecnie obowiązujących przepisów.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, www.ms.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?