Energia odnawialna pod lupą UE
Członkowie EKES zbadają sytuację w poszczególnych regionach, przeprowadzą rozmowy z ministerstwami i zainteresowanymi podmiotami, odwiedzą też instalacje i projekty związane z energią odnawialną. Wszystko po to, by przygotować zalecenia dla członków Unii i Komisji Europejskiej, związane z dyrektywą w sprawie energii ze źródeł odnawialnych.
Energia, a w szczególności oddziaływanie dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych oraz rola społeczeństwa obywatelskiego i drobnych producentów w przyśpieszaniu transformacji energetyki, to jeden z najbardziej wrażliwych tematów w Europie. EKES zainicjował więc badanie wpływu pewnych elementów prawodawstwa unijnego, aby określić główne czynniki warunkujące sukcesy lub niepowodzenia.
Analizy prowadzone są w sześciu państwach członkowskich. Na zakończenie przeprowadzone zostaną warsztaty z udziałem podmiotów lokalnych, krajowych i unijnych. Sprawozdanie z badań zostanie opublikowane w formie broszury, a także na stronie internetowej EKES-u.
Energia jest jedną z najistotniejszych i najbardziej wrażliwych kwestii w Unii Europejskiej. Jest to kluczowy czynnik wzrostu i konkurencyjności, lecz Europa jest bardzo uzależniona od państw spoza UE (ponad 80% ropy naftowej i ponad 60% zużywanego gazu pochodzi z importu). Energia odnawialna jest alternatywą, która również przyczynia się do realizacji celów Unii Europejskiej na 2020 i 2050 rok. Zasób ten jest wytwarzany przede wszystkim wewnętrznie i nie tylko chroni kraje przed przerwami w dostawach, lecz także przyczynia się do pobudzania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Europie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?