Medycyna na UKSW

Nowelizacja ustawy o Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ma na celu umożliwienie utworzenia kierunku lekarskiego prowadzonego w wyodrębnionej jednostce - Collegium Medicum na UKSW. Realizacja znowelizowanych przepisów umożliwi kształcenie lekarzy i osób w innych zawodach medycznych oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk medycznych.

Nowe prawo umożliwi utworzenie studiów medycznych na UKSW

 Nowelizacja zakłada utworzenie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie kierunku lekarskiego i prowadzenie go w nowo powołanym Collegium Medicum.

 Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dokonuje więc zmiany zakresu działalności dydaktycznej i naukowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW), wskazując że uczelnia kształci i prowadzi badania naukowe również w zakresie nauk medycznych.

 Ponadto ustawodawca wyłącza stosowanie art. 11 ust. 3 pkt 2 lit. b tiret pierwsze ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, w odniesieniu do UKSW, w przypadku ubiegania się przez tę uczelnię o uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim. Wyłączany przepis przewiduje, że podstawowa jednostka organizacyjna uczelni nieposiadająca uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz stopnia naukowego doktora w obszarze kształcenia i dziedzinie, do których jest przyporządkowany kierunek studiów, spełniająca warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (warunki prowadzenia studiów), może uzyskać uprawnienie do prowadzenia, zgodnie z opisem efektów kształcenia określonym przez senat uczelni, studiów o profilu ogólnoakademickim na określonym kierunku i poziomie kształcenia, jeżeli prowadzone na tym kierunku studia pierwszego lub drugiego stopnia uzyskały co najmniej pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Ustawa ma na celu umożliwienie UKSW ubieganie się o nadanie uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim.

Po co zmiany?

 W uzasadnieniu projektu ustawy wskazywano w szczególności, że zmiana uzasadniona jest znaczącym niedoborem kadr medycznych w Polsce.

Porady prawne

– "To dla mnie wielki zaszczyt i wielka radość" – mówił Prezydent 13 lipca 2018 r., podczas uroczystości podpisania ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jest to wielki zaszczyt, bo – jak mówił Andrzej Duda – ta ustawa pomoże w rozwoju uczelni. – "Świat akademicki jest mi bardzo drogi z wielu przyczyn i zawsze jest to dla mnie powód do dumy, kiedy mogę polskiej nauce w jakiś sposób pomóc" – mówił.

Prezydent wyraził także radość, że to właśnie ta uczelnia będzie kształciła lekarzy – ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej.

Andrzej Duda zauważył, że jest to także uczelnia, na której wykładał prof. Lech Kaczyński i na którą zamierzał wrócić po zakończeniu swojej służby prezydenckiej. – "Po to, by nadal uczyć swoich studentów, by nadal kształcić w zakresie prawa pracy" – mówił Prezydent i dodał, że Lech Kaczyński  nie tylko bardzo by się cieszył z ustawy. – "Jestem przekonany, że byłby jednym z tych, którzy dążyliby do tego ze wszystkich sił, by ten wydział powstał" – mówił Prezydent.

Jak zauważył, ciągle jest duża potrzeba lekarzy i innych specjalistów w zakresie specjalności zawodów medycznych. – "To, że przybywa nam kolejne miejsce, w którym lekarze będą kształceni, jest wspaniałą wiadomością" – stwierdził. – "Dlatego bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili" – dodał Prezydent na zakończenie.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński podkreślał zaś, że uruchomienie nowego kierunku ma być wotum wdzięczności w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, hołdem dla Patrona uczelni, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz uczczeniem pamięci Jana Pawła II w 40. rocznicę wyboru na papieża.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika