Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.
Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem i nielegalnym handlem olejem opałowym. Jedna osoba została zatrzymana przez policjantów w Szczecinie, a druga dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i lubelskiego. W tej sprawie 11 podejrzanym przedstawiono już 27 zarzutów.
Tym razem policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali pod Szczecinem 33-letniego Jarosława K. - prowadzącego firmę transportową. Śledczy ustalili, że jego przestępczy proceder polegał na transportowaniu zakupionego oleju opałowego do odbarwiania, a następnie przekazanie go do odbiorców na terenie kraju. Policjanci zabezpieczyli u niego pieniądze w kwocie 80 tys. złotych. W Prokuraturze Krajowej w Lublinie usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie przestępstw skarbowych. Nie przyznał się do winy. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt tymczasowy.
Kolejny z podejrzanych zgłosił się dobrowolnie do Prokuratury Krajowej w Lublinie. 32-letni mieszkaniec Śląska podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie „brudnych" pieniędzy i przestępstwa skarbowe. Przed prokuratorem złożył wyjaśnienia i przyznał się do winy. Marcin R. nie trafił do aresztu. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Policjanci zabezpieczyli u niego mienia o wartości 90 tys. złotych.
To już druga realizacja w tej sprawie. Przypominamy, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów. Ustalono, że grupa działa, co najmniej od początku roku. Jej przestępczy charakter polegał na odbarwianiu oleju opałowego i wprowadzaniu go poprzez legalne firmy do obrotu. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i lubelskiego. Istniał ścisły podział ról. Część osób zajmowała się zamawianiem paliwa, część jego odbarwianiem, transportem, wyszukiwaniem rynków zbytu i sporządzaniem fikcyjnej dokumentacji.
Do pierwszych zatrzymań doszło w ubiegły w czwartek. Wtedy w Lublinie na gorącym uczynku sprzedaży odbarwionego paliwa zatrzymano przywódcę grupy - 37-letniego Piotra U. z Częstochowy. Jednocześnie w kilku miastach w kraju zatrzymano 10 innych osób. W tym samym czasie policjanci CBŚ wspólnie z grupą realizacyjną z Ministerstwa Finansów zlikwidowali nielegalną rozlewnię paliw na terenie województwa dolnośląskiego. W tej sprawie 11 podejrzanym przedstawiono 27 zarzutów.
Wszystkim podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa ma ciągle charakter rozwojowy.
Źródło: www.policja.pl / KGP, 7 sierpnia 2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?