Spotkania Szefów Ceł UE

Niedawno miały miejsce Spotkania Szefów Ceł UE w ramach Customs Policy Group UE oraz podczas inauguracji obchodów 40-lecia Unii Celnej UE.

W pierwszych dniach lipca Szefowie Ceł krajów Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli na posiedzeniu Customs Policy Group (CPG). Jest to najważniejsze forum dla ustalania kluczowych spraw w obszarze prawodawstwa i polityki celnej UE. CPG jest także miejscem podejmowania decyzji o kierunkach i sposobie informatyzacji europejskiego cła. Wraz z innymi szefami ceł, Szef Służby Celnej Jacek Kapica uczestniczył w dyskusji m.in. na następujące tematy:

  • wdrażanie tzw. poprawek bezpieczeństwa do Kodeksu Celnego, a zwłaszcza możliwości terminowego uruchomienia nowych systemów informatycznych. Większość krajów opowiedziała się za stabilizacją i nie wprowadzaniem nowych zmian prawnych i technicznych na tym etapie wdrożeń. Pomimo trudności w niektórych krajach, podtrzymano decyzję, że system Import Control System (ICS) powinien funkcjonować od 1 lipca 2009 r.

  • inicjatywa „Przyszłość Cła". Ustalono zasady zarządzania i koordynacji całości procesu modernizacji cła Unii Europejskiej. Kluczową rolę decyzyjną powierzono właśnie CPG.

  • europejski system informatyczny dla kontroli poboru akcyzy. Uzgodniono opóźnienie wdrażania EMCS o rok, ale jednocześnie przyspieszenie prac nad zmianami w Dyrektywie akcyzowej.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono współpracy międzynarodowej europejskiego cła. Szef Służby Celnej J.Kapica zwrócił m.in. uwagę na konieczność bardziej otwartego podejścia UE do współpracy z Ukrainą i innymi krajami sąsiedztwa. Uzgodnienie nowych zasad wymiany informacji do kontroli powinno przynieść zarówno lepsze zwalczanie przemytu, jak i przyspieszenie odpraw.

Ponadto Szefowie Ceł krajów UE rozmawiali na temat potrzeby wzmocnienia zwalczania przemytu prekursorów narkotyków, zaniżania wartości celnej w imporcie towarów z Chin i na temat zasad współpracy celnej z krajami azjatyckimi.

W dniu 4 lipca Szefowie Ceł kontynuowali spotkanie w Paryżu, gdzie zainaugurowano obchody 40-lecia Unii Celnej w Unii Europejskiej. Przyjęto tzw. Deklarację Paryską, w której zobowiązano się m.in. do:

  • zachowania stałej równowagi między poziomem ułatwień i kontroli,

  • dialogu z przedsiębiorcami i innymi partnerami cła,

  • dalszego rozwijania cła zgodnie z oczekiwaniami obywateli i gospodarki,

  • ochrony interesów finansowych UE i krajów członkowskich.

Zgodnie z Deklaracją cło powinno w szczególności:

  • wzmacniać konkurencyjność legalnego biznesu poprzez stosowanie najlepszych, nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą administracjom celnym UE działać spójnie jako jeden podmiot.

  • zapewnić jednolite sposoby kontroli i działania, aby zmniejszać różnice

  • wdrożyć zasady szerokiej wymiany informacji miedzy administracjami, aby usprawnić analizę ryzyka

  • prowadzić właściwą politykę informacyjną.

Inauguracja obchodów 40-lecia Unii Celnej była też okazją do zwiedzenia historycznej wystawy, udziału w pokazie działania francuskiej służby celnej i do przeprowadzenia licznych rozmów Szefa Służby Celnej Jacka Kapicy z Szefami Cła z innych krajów UE. W czasie kilku z takich spotkań przyjęto konkretne ustalenia dotyczące współpracy dwustronnej.

IP SC

Źródło: www.mf.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika