Rusza szpital na Stadionie Narodowym
Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 ma prowadzić pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Michał Dworczyk i Adam Niedzielski, a także dr n. med. Artur Zaczyński – wicedyrektor CSK MSWiA, zaangażowany w budowę szpitala na PGE Narodowym.
5 października został przyjęty pierwszy pacjent.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że system ochrony zdrowia jest stale przystosowywany do walki z pandemią COVID-19. Dzisiaj dla pacjentów dostępnych jest już 23 tys. łóżek, z czego zajętych jest 14 tys. - Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek – powiedział szef rządu. Premier odniósł się też do protestów odbywających się w całym kraju. - Spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych – dodał.
Szpital na PGE Narodowym
Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, podkreślił, że budowa szpitala była ogromnym wyzwaniem logistycznym. Poinformował, że w pierwszym etapie działalności obiektu na Stadionie Narodowym dostępnych będzie 300 łóżek. W ciągu tygodnia będzie to już 500 miejsc, a docelowo 1200, z czego 100 będzie przeznaczonych na intensywną terapię. - To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie ludzie, którzy zaangażowali się w budowę. Ale jeszcze ważniejsze jest przygotowanie kadry, która tu będzie pracowała – powiedział minister Michał Dworczyk. Dodał, że uruchomiona została strona internetowa, poprzez którą medycy mogą zgłaszać się do pracy w stołecznym szpitalu. Jak do tej pory zgłosiło się ponad 3 tys. osób – lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, ratowników medycznych i wolontariuszy. – To dowód polskiej solidarności – podsumował szef KPRM.
Rząd powiększa bazę izolatoriów
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że podejmowane są prace nad zarządzaniem ruchem pacjentów m.in. weryfikowana jest możliwość przenoszenia chorych ze szpitali do izolatoriów. - "Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie dotyczące poszerzenia bazy izolatoriów. Razem z wojewodami i MSWiA planujemy powiększyć istniejącą bazę z 4 tys. miejsc do 10 tys. miejsc" – powiedział szef resortu zdrowia. Dodał też, że to nie infrastruktura liczy się najbardziej, ale przede wszystkim personel, który będzie zachęcany do większej współpracy. - "Rozwiązania z ustawy mają dać gwarancję bezpieczeństwa, jak np. klauzula dobrego Samarytanina" – powiedział minister. Odniósł się też do podwyższenia wynagrodzenia dla lekarzy, którzy zajmują się pacjentami z koronawirusem.
Szpital na Stadionie Narodowym filią CSK MSWiA
- "Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym za duży trud, który włożyli w budowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Są to osoby, które pracują tu 24 godziny na dobę" – powiedział dr n. med. Artur Zaczyński – wicedyrektor CSK MSWiA, zaangażowany w budowę szpitala na PGE Narodowym. Dodał, że w nowopowstałym szpitalu będą wprowadzane procedury, które zostały już wypracowane w CSK MSWiA, tak aby pacjenci mieli jak najlepszą opiekę nawet w warunkach tymczasowych. - Przecieramy szlaki, które pokazują, jak budować szpitale tymczasowe, żeby to było sprawne i szybkie – zakończył.
Premier: Szpital Narodowy jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków
Szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, który ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID-19, powstał w niecałe dwa tygodnie. Kilkadziesiąt ekip, kilkuset pracowników i specjalistów, dziesiątki kilometrów instalacji oraz setki urządzeń medycznych – budowa szpitala to ogromne przedsięwzięcie logistyczne na niespotykaną dotąd skalę. Za organizację i zarządzanie operacyjne odpowiada PGE Narodowy. Sprzęt i wyposażenie zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych. Jednostką koordynującą jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Szpital na stadionie to jednak niejedyny taki obiekt. Cały czas dostosowujemy nasz system zdrowia do wielkiego wyzwania jakim jest pandemia koronawirusa. Utworzymy szpital tymczasowy w każdym województwie.
Walka z koronawirusem trwa
Jednym z głównych celów rządowej strategii walki z koronawirusem jest ochrona zdrowia obywateli oraz zachowanie wydolności służby zdrowia. Koronawirus nie odpuszcza. Z każdym dniem rośnie liczba zachorowań. Musimy być przygotowani na każdą sytuację. Dlatego rząd reaguje na bieżąco i podejmuje konkretne decyzje. Przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą na odciążenie systemu służby zdrowia.
„Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń.” – poinformował szef rządu. Dzięki temu pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć ok. 32 tys. łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19.
Obecnie musimy ograniczać potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. „Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą” – zaapelował.
Szpital Narodowy w Warszawie – niezwykłe przedsięwzięcie logistyczne
Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w krótkim czasie. Rusza działalność szpitala tymczasowego, który odciąży szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w tym szpitalu w niczym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Szpital Narodowy dysponuje, np. 4 mobilnymi aparatami RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorami, 3 wytwornicami tlenu, aż 45 respiratorami i innymi specjalistycznymi urządzeniami medycznymi. Szpital tymczasowy jest filią Szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.
Liczby dotyczące powstawania szpitala są imponujące:
- 13 dni organizacji szpitala,
- 45 km przewodów elektrycznych,
- 5 km rur miedzianych do dystrybucji tlenu,
- 300 łóżek wraz z systemem przywoławczym,
- kilkadziesiąt ekip i kilkuset pracowników i specjalistów, w tym: monterzy tlenu, elektrycy, malarze, stolarze.
Specjalistyczna opieka dla 1200 pacjentów
Od piątku na pacjentów z COVID-19 będzie czekało 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Opiekę nad pacjentami na zmianie będzie sprawował odpowiednio przygotowany ok. 250-osobowy personel medyczny – w tym 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych, 120 opiekunów medycznych.
To jedynie pierwszy z trzech etapów budowy Szpitala Narodowego. Stopniowo ten zasób miejsc dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększany. W drugim etapie, za tydzień będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.
Zgłoszenia kadry medycznej
Cały czas spływają zgłoszenia personelu medycznego gotowego nieść pomoc potrzebującym hospitalizacji pacjentom z COVID-19.
Do tej pory wpłynęło 3200 zgłoszeń kadry medycznej: pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy.
Zgłoszenia są przyjmowane poprzez specjalnie uruchomioną stronę www.szpitalnarodowy.pl. Uruchomiono też infolinię dedykowaną dla personelu medycznego 22 295 95 00.
5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie
Zgodnie z przyjętą strategią szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.
Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.
Wielowymiarowa współpraca
Za realizację zadań związanych z tworzeniem szpitali tymczasowych odpowiedzialni są wojewodowie we współpracy ze szpitalami patronackimi. W zakresie dostaw sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej współpracują z Agencją Rezerw Materiałowych. Poprowadzą też akcję naboru lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalach tymczasowych. W zależności od potrzeb, pracę tych szpitali wesprze też 300 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej.
W budowę szpitali tymczasowych zostały włączone spółki skarbu państwa: PKN Orlen SA w Warszawie, KGHM Polska Miedź we Wrocławiu, Węglokoks w Katowicach oraz Tauron Polska Energia i PKO w Krakowie.
Lista szpitali tymczasowych
Przedstawiamy listę szpitali tymczasowych, które powstaną we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju:
- województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu,
- województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku,
- województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie,
- województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze,
- województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi,
- województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie,
- województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie,
- województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,
- województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16 w Rzeszowie,
- województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żurawia 14 w Białymstoku,
- województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie,
- województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach,
- województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach,
- województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie,
- województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu,
- województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?