Nadpłata za ogrzewanie

Pytanie:

"Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może swoją uchwałą przeznaczyć nadpłaconą kwotę za centralne ogrzewanie w lokalu własnościowym, wyliczoną dla indywidualnego lokalu przez spółdzielnię, na inne cele niż na poczet przyszłego czynszu lub zwrot właścicielowi lokalu mieszkalnego?"

Odpowiedź prawnika: Nadpłata za ogrzewanie

Zgodnie z art 46 § 1 prawa spółdzielczego do zakresu działania rady należy między innymi uchwalanie planów gospodarczych spółdzielni. W tym przypadku jednak koszty centralnego ogrzewania są kosztami ściśle związanymi z danym lokalem. System zaliczkowy polega na tym, że wpłacając zaliczki pokrywa się z nich bieżące koszty ogrzewania. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego (np. sezon grzewczy) spółdzielnia dokonuje rozliczenia tych kosztów. Jeżeli istnieje niedopłata, osoba zostaje wezwana do jej uregulowania. Podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy zaistnieje nadpłata, z tą jednak różnicą, że powinna być ona zwrócona wpłacającemu w dowolnej postaci. Z praktyki wynika, że najczęściej osoba mająca nadpłatę potrąca ją sobie przy dokonywaniu następnych opłat na rzecz spółdzielni, nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby żądać zwrotu nadpłaty w formie gotówkowej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Czesław 2022-08-26 14:53:58

    Czy spoldzielnia ma prawo rozlozyc na raty nadplate za centralne ogrzewanie powolujac sie na statut spoldzielni ?????

  • agnieszka 2012-02-12 17:34:43

    sprzedałam mieszkanie w listopadzie ,czy mogę domagac się zwrotu nadpłaty jaka wystąpiła za centralne ogrzewanie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika