Pilnowanie auta i ładunku przez kierowcę
Pytanie:
"Podpisałem umowę o pracę jako kierowca z datą 10.12.2007 (wtedy zacznę pracować) na terenie UE w znaczącej na rynku firmie transportowej. W czasie szkoleń zadałem szkolącemu pytanie, czy w czasie kiedy mam odpoczynek dobowy, a w szczególności odpoczynek weekendowy 45 godziny lub też weekendowy 75 godziny tydzień po skróconym weekendowym mogę zostawić pojazd na parkingu i swobodnie dysponować swoim czasem? Szkolący odpowiedział , że nie bo kto będzie pilnował auta i ładunku. Chciałbym wiedzieć czy prawo stanowi tak samo, jak szkolący w tej firmie, czy na pewno kierowca w czasie odpoczynku musi pilnować auta i ładunku czy jest to taki przyjęty standard. Ja mogę pilnować ale czy ktoś za to zapłaci, czy twierdzenie szkolącego, że przecież płacimy panu dietę 42 euro, jest właściwe aby uznać, że to właśnie jest ta zapłata za pilnowanie auta i ładunku."
Odpowiedź prawnika: Pilnowanie auta i ładunku przez kierowcę
Zasadniczo w przedstawionej sytuacji będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 w/w ustawy w każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dobowy odpoczynek, z wyłączeniem odpoczynku kierowców o których mowa w rozdziale 4a (a więc odnoszącym się do czasu pracy kierowców kierujących pojazdami do 50 km) może być wykorzystany w pojeździe, jeżeli pojazd znajduje się na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania. Z analizy powyższego przepisu wynika więc, iż dobowy odpoczynek może być wykorzystany w pojeździe – co nie jest jednoznaczne z pojęciem "musi" być tak wykorzystany, czyli, iż nie jest obowiązkiem pozostawania kierowcy w samochodzie w czasie odpoczynku.
Pojawia się tu jednak problem odpowiedzialności kierowcy za powierzone (o ile takie powierzenie nastąpi) mienie – towar. Może bowiem dojść do takiej sytuacji, iż w czasie kiedy kierowca odpoczywał poza pojazdem towar zostanie skradziony bądź uszkodzony. Kwestie odpowiedzialności pracownika – kierowcy za powierzone mienie będzie więc regulował regulamin pracy. W kwestii ewentualnego wynagrodzenia za pilnowanie ładunku i samochodu także należy odnieść się także do postanowień umowy lub regulaminu pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?