Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasadniczo w przedstawionej sytuacji będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 w/w ustawy w każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dobowy odpoczynek, z wyłączeniem odpoczynku kierowców o których mowa w rozdziale 4a (a więc odnoszącym się do czasu pracy kierowców kierujących pojazdami do 50 km) może być wykorzystany w pojeździe, jeżeli pojazd znajduje się na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania. Z analizy powyższego przepisu wynika więc, iż dobowy odpoczynek może być wykorzystany w pojeździe – co nie jest jednoznaczne z pojęciem "musi" być tak wykorzystany, czyli, iż nie jest obowiązkiem pozostawania kierowcy w samochodzie w czasie odpoczynku.
Pojawia się tu jednak problem odpowiedzialności kierowcy za powierzone (o ile takie powierzenie nastąpi) mienie – towar. Może bowiem dojść do takiej sytuacji, iż w czasie kiedy kierowca odpoczywał poza pojazdem towar zostanie skradziony bądź uszkodzony. Kwestie odpowiedzialności pracownika – kierowcy za powierzone mienie będzie więc regulował regulamin pracy. W kwestii ewentualnego wynagrodzenia za pilnowanie ładunku i samochodu także należy odnieść się także do postanowień umowy lub regulaminu pracy.