Pilnowanie auta i ładunku przez kierowcę

Pytanie:

"Podpisałem umowę o pracę jako kierowca z datą 10.12.2007 (wtedy zacznę pracować) na terenie UE w znaczącej na rynku firmie transportowej. W czasie szkoleń zadałem szkolącemu pytanie, czy w czasie kiedy mam odpoczynek dobowy, a w szczególności odpoczynek weekendowy 45 godziny lub też weekendowy 75 godziny tydzień po skróconym weekendowym mogę zostawić pojazd na parkingu i swobodnie dysponować swoim czasem? Szkolący odpowiedział , że nie bo kto będzie pilnował auta i ładunku. Chciałbym wiedzieć czy prawo stanowi tak samo, jak szkolący w tej firmie, czy na pewno kierowca w czasie odpoczynku musi pilnować auta i ładunku czy jest to taki przyjęty standard. Ja mogę pilnować ale czy ktoś za to zapłaci, czy twierdzenie szkolącego, że przecież płacimy panu dietę 42 euro, jest właściwe aby uznać, że to właśnie jest ta zapłata za pilnowanie auta i ładunku."

Odpowiedź prawnika: Pilnowanie auta i ładunku przez kierowcę

Zasadniczo w przedstawionej sytuacji będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 w/w ustawy w każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dobowy odpoczynek, z wyłączeniem odpoczynku kierowców o których mowa w rozdziale 4a (a więc odnoszącym się do czasu pracy kierowców kierujących pojazdami do 50 km) może być wykorzystany w pojeździe, jeżeli pojazd znajduje się na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania. Z analizy powyższego przepisu wynika więc, iż dobowy odpoczynek może być wykorzystany w pojeździe – co nie jest jednoznaczne z pojęciem "musi" być tak wykorzystany, czyli, iż nie jest obowiązkiem pozostawania kierowcy w samochodzie w czasie odpoczynku.

Pojawia się tu jednak problem odpowiedzialności kierowcy za powierzone (o ile takie powierzenie nastąpi) mienie – towar. Może bowiem dojść do takiej sytuacji, iż w czasie kiedy kierowca odpoczywał poza pojazdem towar zostanie skradziony bądź uszkodzony. Kwestie odpowiedzialności pracownika – kierowcy za powierzone mienie będzie więc regulował regulamin pracy. W kwestii ewentualnego wynagrodzenia za pilnowanie ładunku i samochodu także należy odnieść się także do postanowień umowy lub regulaminu pracy.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • eljurek 2011-10-15 19:48:10

    I tak z tej odpowiedzi nic nie wynika !!!! Prosze konkretnie odpowiedzieć (mam podobną sytuacje ))) >Jak to jest z tym pilnowaniem pojazdu !!! Ja otrzymałem nagane za samowolne opuszczenie pojazdu (robilem pauze 24 godz, ) i co ,Państwa odp .byta by taka -- Ze kierowca może dysponowac swoim czasem ??? Prosze powiedzieć jak to jest ,kiedy własnie w tym czasie musze pozostać na stanowisku pracy ,wykazać przerwe (tarczka cały czas znajduje sie w tachografie )i pilnowac towaru i auta . Jak do tąd nie spotkałem się z kim kolwiek,kto odpowiedział by na ten problem konkretnie . Mydlenie -cytowanie przepisów -to naj prostsza rzecz. Pozdrawiam i oczekuje odp. rzeczowej!!! Wlaśnie zaplaciłem za to co juz sam wiem .A oczekuje informacji fachowych ,a nie gdybania ,a co będzie ,gdy .... !!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika