przycięcie drzew w żywopłocie

Pytanie:

"Przed budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym (teren wspólnoty mieszkaniowej) mieszkańcy (współwłaściciele) posadzili żywopłot i kilka drzewek iglastych w tym jedno w linii żywopłotu w bezpośredniej bliskości budynku. Obecnie żywopłot ma ok 1 m wysokości i jest dość regularnie kształtowany. Drzewo ma ok 3 m wysokości i nieco wykracza poza krawędzie żywopłotu jednak nikt go nie \"przycina\". Za kilka lat drzewo będzie zasłaniało część okien w budynku.Czy można to drzewo przyciąć do kształtu żywopłotu czy też należy przedtem uzyskać jakieś zezwolenia?"

Odpowiedź prawnika: przycięcie drzew w żywopłocie

Jeśli chodzi o zabiegi dokonywane na drzewach, to należy wskazać, że kwestie te zostały uregulowane w ustawie o ochronie przyrody. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości. Przy czym nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na wycięcie drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat.

Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

-         usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

-         kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

-         utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Katalog działań jakie mogą być podejmowane jest katalogiem zamkniętym.

Jeśli wiek drzewa nie przekracza 10 lat, to może ono zostać wycięte, a jego korona może podlegać kształtowaniu. W takich sytuacjach uzyskanie zezwolenia nie jest konieczne. Przy czym redukcja korony nie powinna przekraczać 50%.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • petrul 2014-05-15 22:04:45

    Odpowiedź wydaje się być połowiczna. Pytanie dotyczy ewentualnych pozwoleń a odpowiedż mówi tylko o sytuacji gdy drzewo nie ma 10 lat, a jeśli ma to chyba jednak powinna być udzielona odpowiedź o wymaganych pozwoleniach.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika