Spuszczenie powietrza w oponach

Pytanie:

"Mimo oznaczenia mojego miejsca parkingowego, często jest ono zajmowane przez osoby trzecie. Wzywanie Straży Miejskiej jest delikatnie mówiąc nieefektywne. Rozumiem, że nie mogę trwale uszkodzić samochodu, ze względu na ewentualną odpowiedzialność karną. Co jednak grozi mi za spuszczenie powietrza z opon, bez ich fizycznego zniszczenia?"

Odpowiedź prawnika: Spuszczenie powietrza w oponach

W przypadku spuszczenie powietrza z opon nawet bez ich zniszczenia czyni Pan/i cudzy samochód niezdatnym do użytku. Taki czyn podlega odpowiedzialności karnej z artykułu 124 § 1 kodeksu wykroczeń, mianowicie: „Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” . Ewentualnie sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Ściganie tego wykroczenia następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • mario 2022-11-07 19:37:31

  ktos kto ma w nosie przepisy ruchu drogowego na osiedlu czyt strefa zamieszkania, nadal czuje się bezkarny. A osoba która na olewanie takich zgłoszen oraz biernosc policji ma sie dobrze. Gdzie tu sprawiedliwosc społeczna i jak społeczenstwo ma miec szacunek do przepisów.

 • Robson 2012-07-04 13:13:38

  Z drugiej strony jak on ci zajedzie samochód, a ty mu spuścisz powietrze to też nie wyjedziesz, bo on nie będzie mógł odjechać. Ale to nie jest żadne łamanie prawa.

 • mcn 2012-06-14 14:20:44

  a jak koleś złośliwie zajechał mi samochód, to nawet nie mogę się ruszyć bo nie mam jak wyjechać...

 • Robson 2012-05-29 16:06:48

  gówno prawda, spuszcznie powietrza nie powoduje utraty użytecznośći na stałe. Można w prosty i darmowy sposób przywrócić ją do użytku, czyli napompować koła. Spuść gnojowi powietrze i tyle. Gliny ci nic nie zrobią, tylko cię jeszcze pochwalą.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika