Spuszczenie powietrza w oponach

Pytanie:

Mimo oznaczenia mojego miejsca parkingowego, często jest ono zajmowane przez osoby trzecie. Wzywanie Straży Miejskiej jest delikatnie mówiąc nieefektywne. Rozumiem, że nie mogę trwale uszkodzić samochodu, ze względu na ewentualną odpowiedzialność karną. Co jednak grozi mi za spuszczenie powietrza z opon, bez ich fizycznego zniszczenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku spuszczenie powietrza z opon nawet bez ich zniszczenia czyni Pan/i cudzy samochód niezdatnym do użytku. Taki czyn podlega odpowiedzialności karnej z artykułu 124 § 1 kodeksu wykroczeń, mianowicie: „Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” . Ewentualnie sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Ściganie tego wykroczenia następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Robson

4.7.2010 13:13:38

Re: Spuszczenie powietrza w oponach

Z drugiej strony jak on ci zajedzie samochód, a ty mu spuścisz powietrze to też nie wyjedziesz, bo on nie będzie mógł odjechać. Ale to nie jest żadne łamanie prawa.

mcn

14.6.2010 14:20:44

Re: Spuszczenie powietrza w oponach

a jak koleś złośliwie zajechał mi samochód, to nawet nie mogę się ruszyć bo nie mam jak wyjechać...

Robson

29.5.2010 16:6:48

Re: Spuszczenie powietrza w oponach

gówno prawda, spuszcznie powietrza nie powoduje utraty użytecznośći na stałe. Można w prosty i darmowy sposób przywrócić ją do użytku, czyli napompować koła. Spuść gnojowi powietrze i tyle. Gliny ci nic nie zrobią, tylko cię jeszcze pochwalą.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: