Wymeldowanie nadużywającego alkohol
Pytanie:
"Żona ja i córka(separacja finansowa notarialnie - pewnie zbędna informacja)mieszkamy u moich rodziców, którzy są jedynymi właścicielami domu. Ani żona ani ja nie mamy żadnych praw do tego mieszkania (chyba że w przyszłości dziedziczenie). Żona alkoholiczka uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Czy rodzice - właściciele domu mogą wymeldować kiedy chcą żonę ? Czy muszą podawać - dokumentować przy tym jakieś dodatkowe okoliczności by to nastąpiło?"
Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie nadużywającego alkohol
Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie zależne będzie od tego, czy Pańska żona opuściła dobrowolnie miejsce zamieszkania i czy okres ten trwa minimum trzy miesiące. Jak wskazuje przepis art. 15 ust 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Wprawdzie powyższy przepis nie wspomina o dobrowolnym opuszczeniu miejsca zameldowania jednakże, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego, opuszczenie miejsca zameldowania musi mieć charakter dobrowolny.
We wniosku złożonym do właściwego organu właściwego do spraw obywatelskich) należy złożyć wniosek wraz z uzasadnieniem podstaw wymeldowania. Podkreślamy, iż podstawą do wymeldowania żony przez Pana rodziców nie może być jej alkoholizm, lecz faktyczne, dobrowolne opuszczenie przez nią mieszkania na czas dłuższy niż trzy miesiące.
Na marginesie można wspomnieć, iż meldunek ma charakter ewidencyjno - porządkowy i nie przesądza w żaden sposób o prawie do mieszkania (lokalu, nieruchomości) w której osoba jest zameldowana.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?