Złośliwe dokuczanie
Pytanie:
"Kiedy złośliwe niepokojenie osoby jest karalne?"
Odpowiedź prawnika: Złośliwe dokuczanie
Zgodnie z kodeksem wykroczeń
Art. 107. Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.
Dobrem chronionym przez ten artykuł jest spokój człowieka. Za złośliwość zaś uznaje się chęć wyrządzenia komuś przykrości, sprowadzenie na niego niewygód, wyprowadzenie go z równowagi. Przepis wymaga, aby sprawca wskazywanego wykroczenia działał w celu dokuczenia innej osobie. Tak też stwierdza orzecznictwo: „Czyn stanowiący wykroczenie z art. 107 kw polega na działaniu kierunkowym -„w celu dokuczenia innej osobie”, a zatem należy ustalić, że po stronie sprawcy tego wykroczenia zachodzi złośliwość. Nawet samo stwierdzenie umyślności działania nie daje podstawy do przyjęcia odpowiedzialności za wykroczenia penalizowane tym przepisem.” -wyrok Sądu Najwyższego -Izba Karna z dnia 22 czerwca 1995 r. (III KRN 44/95).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?