Nierzetelni lokatorzy pójdą na bruk

Od dziś można podpisywać nowy rodzaj umów najmu. Tzw. „najem okazjonalny" pozwoli na szybkie wyeksmitowanie zalegającego z czynszem lokatora.

Wchodząca dzisiaj w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów (Dz.U. z 2010 r. nr 3, poz. 13) daje właścicielom nowe narzędzie do walki z nieuczciwym lokatorem.

Umowę najmu okazjonalnego może zaproponować lokatorowi właściciel, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Strony podpisują umowę na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat (z możliwością przedłużenia).

Najemca jest zobowiązany dołączyć do umowy notarialne oświadczenie, że jeśli nie będzie przestrzegał jej warunków lub gdy ona wygaśnie, dobrowolnie się wyprowadzi. Dodatkowo najemca musi wskazać adres innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania przymusowej egzekucji. Właściciel wskazanego lokalu zastępczego potwierdzi z kolei na piśmie, że zgadza się na przyjecie wyeksmitowanej osoby.

Za sporządzenie oświadczeń zapłacimy notariuszowi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę - czyli 131,7 zł.

Właściciel mieszkania musi zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce jego zamieszkania. Ma na to 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Jeżeli umowa zostanie zarejestrowana w terminie, a właściciel będzie opłacał podatek od najmu, to może liczyć na pomoc „wymiaru sprawiedliwości" przy kłopotach z uciążliwym lokatorem.

Co można zrobić lokatorowi, który nie chce opuścić lokalu bądź złamał zapisy umowy?

Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem. W żądaniu należy wyznaczyć termin, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal. Nie może być on krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy.

Jeżeli po upływie wskazanego w żądaniu czasu lokator nie opuści mieszkania, to właściciel ma prawo wstąpić do sądu rejonowego o nadanie umowie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Potem można iść już do komornika, który przymusowo przekwateruje lokatora pod adres wskazany w oświadczeniu. W przypadku kłopotów z lokalem zastępczym komornik dokona eksmisji na bruk.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl