Zwykle zaczyna się podobnie. Autor przesłanego do nas maila informuje, że możemy otrzymać olbrzymie pieniądze, a fortuna jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Musimy tylko dopełnić kilku formalności i dokonać opłat manipulacyjnych. Te kwoty, w porównaniu z gotówką, jaką mamy dostać, wydają się jednak niewielkie. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że nie czeka na nas żaden spadek ani wygrana, ale padliśmy ofiarą oszustów.
"Oszustwo nigeryjskie" lub "nigeryjski szwindel" - tym terminem policjanci określają specyficzny i stosunkowo nowy rodzaj oszustw. Ten przestępczy proceder najczęściej rozpoczyna się od kontaktu, który przestępcy nawiązują z pokrzywdzonymi za pośrednictwem poczty elektronicznej. Polega on na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Jej fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniędzy z jednego z krajów afrykańskich, zwykle Nigerii. W rzeczywistości chodzi po prostu o wyłudzenie od ofiar pieniędzy dzięki wykorzystaniu wymyślonej historii. Ofiarami wcześniej padali przypadkowi właściciele skrzynek mailowych. Teraz coraz częściej przestępcy starannie dobierają tych, których chcą oszukać.

Na arenie międzynarodowej przypadki takie bada U. S. Secret Service, ale nawet ta służba stoi na stanowisku, że odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku „oszustwa nigeryjskiego" jest praktycznie niemożliwe. Aby móc skutecznie bronić się przed oszustami warto wiedzieć, jakimi metodami się oni posługują.
"Na uchodźcę politycznego z czarnego lądu"
Przestępca kontaktuje się z ofiarą najczęściej wykorzystując do tego pocztę elektroniczną, rzadziej telefon. W korespondencji pada propozycja otrzymania ogromniej kwoty pieniędzy. Chodzi o części fortuny, jaką oszust posiada (odziedziczył), ale której sam nie może podjąć z banku z różnych przyczyn. Niekiedy oszust podaje się za uchodźcę politycznego, dziedzica fortuny zgromadzonej przez jednego z przywódców któregoś z państw afrykańskich obalonego w trakcie przewrotu politycznego. Chodzi zwykle o bardzo duże sumy, 20 - 30 mln USD, a oszust w zamian za pomoc w jej odzyskaniu oferuje nawet połowę tej kwoty.
„Pomoc" ta wymaga jednak od ofiary finansowania kolejnych kroków, jakie oszust musi czynić by sfinalizować przelew majątku na konto wskazane przez ofiarę.
W cyklicznie otrzymywanej korespondencji ofiara dowiaduje się, że oszust musi np. zarejestrować działalność gospodarczą, posłużyć się kilkoma łapówkami, by przekupić bankierów, skorumpowanych policjantów lub innych urzędników państwowych w jego kraju lub musi opłacić procedurę wystawienia certyfikatów przez bank, poświadczających, że pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła (np. z działalności terrorystycznej lub handlu narkotykami). Ofiara, która już widzi siebie jako milionera, pokrywa kolejne koszty związane z finalizacją całej operacji. Pieniądze przejmuje oszust, który od czasu do czasu uwiarygodnia historię przesyłając pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty, kopie potwierdzeń przelewów, itp. W tym momencie rozpoczyna się gra, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej ilości pieniędzy. Zazwyczaj ofiara na tym etapie zaczyna podejrzewać oszustwo i w pewnym momencie przestaje płacić. Oszust jednak osiągnął zamierzony cel - praktycznie już po otrzymaniu pierwszej wpłaty. Gdy ofiara przerywa „finansowanie operacji" często dochodzi do gróźb lub zmiany fabuły gry. Oszust teraz może podawać się za inną osobę, ale są to tylko próby wyłudzenia kolejnych sum.
Na "inwestora"
Przestępca kontaktuje się z ofiarą najczęściej wykorzystując do tego wyłącznie pocztę elektroniczną. Oszust podaje się za młodego, wykształconego człowieka, któremu udało się „wybić" w jego rodzinnym kraju (młody prawnik, student, modelka). Jego ojciec lub przyjaciel posiada ogromny majątek, który chce korzystnie zainwestować. Ofiara ma pomóc w inwestowaniu pieniędzy w swoim rodzimym kraju. Dalszy ciąg jest analogiczny do poprzedniej metody.
Na "wygraną na loterii"
Potencjalna ofiara otrzymuje pocztą elektroniczną spreparowaną wiadomość o wygranej dużej sumy pieniędzy w jednej z (narodowych) loterii jakiegoś europejskiego kraju. Ostatnio oszuści najczęściej podszywali się pod organizatorów loterii hiszpańskich. Wraz z informacją otrzymujemy certyfikat uprawdopodobniający wygraną oraz istnienie samej loterii. Kwoty, jakie mamy otrzymać są zwykle znacznie niższe niż w klasycznym „oszustwie nigeryjskim", Oszust, by rozwiać wszelkie podejrzenia ofiary, twierdzi, że nagrodę można odebrać osobiście, podając dokładny adres i telefony kontaktowe.

Potrzebujesz porady prawnej?
Na czym polega oszustwo nigeryjskie? Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje (...)
Na czym polega oszustwo nigeryjskie? Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje (...)
Na czym polegają wyłudzenia VAT?
Czym jest oszustwo podatkowe? Oszustwo podatkowe to uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie jego wysokości. To działanie umyślne, a nie nieumyślny błąd, który może się zdarzyć każdej osobie, zwłaszcza prowadzącej działalność gospodarczą. Przestępcom chodzi o duże, (...)
Usługi finansowe w dobie koronawirusa
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych i co na to radzi UOKiK. ##baner## Apel UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę, że aktualna, nadzwyczajna sytuacja wymaga spokojnego i odpowiedzialnego podejścia (...)
Uwaga na oszustów żerujących na koronawirusie
Prezes UOKiK ostrzega W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (...)
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
Nowy ład konsumencki Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)
Ukryłeś wady auta? Odpowiesz za oszustwo
Osoba, która celowo zataiła wady sprzedawanego samochodu, może być posądzona o oszustwo - czytamy na łamach gazety Prawnej.- Awarie mogą być związane z normalną eksploatacją albo z wadami fizycznymi, którymi pojazd jest obciążony - tłumaczy dziennikowi Przemysław Adamus, (...)
28-latek próbował wyłudzić kredyt w wysokości 21600 złotych w jednym z banków na warszawskim Śródmieściu. Został zatrzymany przez śródmiejskich policjantów, zwalczających przestępczość gospodarczą w momencie, kiedy pojawił się w palcówce. Marcin S. chcąc wyłudzić pieniądze posłużył (...)
Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna
Stan faktyczny Zostałem wprowadzony w błąd, a raczej oszukano mnie, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Chcę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To, że zostałem oszukany nie ulega wątpliwości, obawiam się jednak konsekwencji prawnych, które (...)
Będą surowe kary za cofanie liczników w samochodach
Czemu ma służyć rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny? Do Sejmu trafiły przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych (...)
Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn, którym zarzuca się oszustwo na szkodę jednego z operatorów sieci komórkowych. Szacuje się, że w wyniku ich przestępczej działalności operator poniósł straty na ponad 900 tys. złotych. Decyzją prokuratury oszuści (...)
Przestępczość w okresie I - IX.2008 - średnio prawie 250 przestępstw mniej każdego dnia
Przez dziewięć miesięcy 2008 r. Policja zarejestrowała 797 821 przestępstw stwierdzonych czyli o 7,6 proc. mniej niż w okresie styczeń - wrzesień 2007 r. Oznacza to, że średnio każdego dnia nie doszło do prawie 250 przestępstw. Szczególnie zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych (...)
Czy nie odwołanie pełnomocnika może wywołać negatywne konsekwencje dla firmy – opinia prawna
Stan faktyczny Nasza firma miała problem z odzyskaniem długu od kontrahenta. Wobec tego ustanowiliśmy pełnomocnika, który w naszym imieniu miał odzyskać dług. Niestety był on nieskuteczny. W między czasie skontaktowała się z nami inna firma, która zaoferowała nam szybkie odzyskanie długu. (...)
Zmiany dotyczące Krajowego Rejestru Karnego
Czego dotyczą nowe przepisy?Ustawa z dnia 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym weszła w życie z dniem 16 kwietnia 2009 r. Na czym polegają zmiany?Nowelizacja ustawy dotyczy dostosowania przepisów do rozporządzenia Komisji Europejskiej. Nakłada ona na KRK obowiązek (...)
Nie ukrywaj wad sprzedawanego auta
Jeżeli celowo zataimy informacje o usterkach sprzedawanego samochodu, to musimy liczyć się z wizytą w sądzie. Przemilczenie wad to oszustwo, za które możemy zapłacić odszkodowanie, a nawet trafić na 8 lat za kratki - czytamy na łamach Gazety Prawnej. - Odpowiedzialność z tytułu (...)
Zamiast meldunku zgłoszenie zamieszkania
Wczoraj (4 listopada 2008 r.) rząd przyjął projekt ustawy o ewidencji ludności przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia (oczywiście po przejściu procedury parlamentarnej i uzyskaniu podpisu prezydenta).(...)Mogą (...)
Gigantyczne oszustwo bankowo-leasingowe
30 podejrzanych usłyszało do tej pory ponad 100 zarzutów wyłudzenia kredytów i leasingów. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Poznaniu i innych wielkopolskich miastach kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, która została (...)
Zakupy online - jak nie dać się oszukać?
Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów. ##baner## SPRZEDAWCA Korzystaj ze znanych sklepów, internetowe super-okazje często okazują się oszustwami, Przeczytaj regulamin sklepu i zasady zwrotu (...)
Obowiązki związane z naruszeniami ochrony danych osobowych
Co to jest naruszenie danych osobowych? Przez pojęcie „naruszenia ochrony danych” należy rozumieć „naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu (...)
Przedsiębiorco, nie daj się oszukać na RODO
Jeżeli przedsiębiorca chce mieć pewność, że należycie stosuje prawo ochrony danych osobowych, powinien szukać lub potwierdzać swoje informacje w stanowiskach Prezesa UODO. To jeden ze sposobów, aby uniknąć oszustwa na RODO. Jak nie dać się oszukać na RODO? Kontrola UODO, korespondencja (...)
Na czym polegają wyłudzenia VAT?
Czym jest oszustwo podatkowe? Oszustwo podatkowe to uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie jego wysokości. To działanie umyślne, a nie nieumyślny błąd, który może się zdarzyć każdej osobie, zwłaszcza prowadzącej działalność gospodarczą. Przestępcom chodzi o duże, (...)
Na czym polega oszustwo nigeryjskie? Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje (...)
Usługi finansowe w dobie koronawirusa
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych i co na to radzi UOKiK. ##baner## Apel UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę, że aktualna, nadzwyczajna sytuacja wymaga spokojnego i odpowiedzialnego podejścia (...)
Uwaga na oszustów żerujących na koronawirusie
Prezes UOKiK ostrzega W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (...)
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
Nowy ład konsumencki Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)
Ukryłeś wady auta? Odpowiesz za oszustwo
Osoba, która celowo zataiła wady sprzedawanego samochodu, może być posądzona o oszustwo - czytamy na łamach gazety Prawnej.- Awarie mogą być związane z normalną eksploatacją albo z wadami fizycznymi, którymi pojazd jest obciążony - tłumaczy dziennikowi Przemysław Adamus, (...)
28-latek próbował wyłudzić kredyt w wysokości 21600 złotych w jednym z banków na warszawskim Śródmieściu. Został zatrzymany przez śródmiejskich policjantów, zwalczających przestępczość gospodarczą w momencie, kiedy pojawił się w palcówce. Marcin S. chcąc wyłudzić pieniądze posłużył (...)
Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna
Stan faktyczny Zostałem wprowadzony w błąd, a raczej oszukano mnie, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Chcę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To, że zostałem oszukany nie ulega wątpliwości, obawiam się jednak konsekwencji prawnych, które (...)
Będą surowe kary za cofanie liczników w samochodach
Czemu ma służyć rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny? Do Sejmu trafiły przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych (...)
Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn, którym zarzuca się oszustwo na szkodę jednego z operatorów sieci komórkowych. Szacuje się, że w wyniku ich przestępczej działalności operator poniósł straty na ponad 900 tys. złotych. Decyzją prokuratury oszuści (...)
Przestępczość w okresie I - IX.2008 - średnio prawie 250 przestępstw mniej każdego dnia
Przez dziewięć miesięcy 2008 r. Policja zarejestrowała 797 821 przestępstw stwierdzonych czyli o 7,6 proc. mniej niż w okresie styczeń - wrzesień 2007 r. Oznacza to, że średnio każdego dnia nie doszło do prawie 250 przestępstw. Szczególnie zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych (...)
Czy nie odwołanie pełnomocnika może wywołać negatywne konsekwencje dla firmy – opinia prawna
Stan faktyczny Nasza firma miała problem z odzyskaniem długu od kontrahenta. Wobec tego ustanowiliśmy pełnomocnika, który w naszym imieniu miał odzyskać dług. Niestety był on nieskuteczny. W między czasie skontaktowała się z nami inna firma, która zaoferowała nam szybkie odzyskanie długu. (...)
Zmiany dotyczące Krajowego Rejestru Karnego
Czego dotyczą nowe przepisy?Ustawa z dnia 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym weszła w życie z dniem 16 kwietnia 2009 r. Na czym polegają zmiany?Nowelizacja ustawy dotyczy dostosowania przepisów do rozporządzenia Komisji Europejskiej. Nakłada ona na KRK obowiązek (...)
Nie ukrywaj wad sprzedawanego auta
Jeżeli celowo zataimy informacje o usterkach sprzedawanego samochodu, to musimy liczyć się z wizytą w sądzie. Przemilczenie wad to oszustwo, za które możemy zapłacić odszkodowanie, a nawet trafić na 8 lat za kratki - czytamy na łamach Gazety Prawnej. - Odpowiedzialność z tytułu (...)
Zamiast meldunku zgłoszenie zamieszkania
Wczoraj (4 listopada 2008 r.) rząd przyjął projekt ustawy o ewidencji ludności przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia (oczywiście po przejściu procedury parlamentarnej i uzyskaniu podpisu prezydenta).(...)Mogą (...)
Gigantyczne oszustwo bankowo-leasingowe
30 podejrzanych usłyszało do tej pory ponad 100 zarzutów wyłudzenia kredytów i leasingów. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Poznaniu i innych wielkopolskich miastach kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, która została (...)
Zakupy online - jak nie dać się oszukać?
Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów. ##baner## SPRZEDAWCA Korzystaj ze znanych sklepów, internetowe super-okazje często okazują się oszustwami, Przeczytaj regulamin sklepu i zasady zwrotu (...)
Obowiązki związane z naruszeniami ochrony danych osobowych
Co to jest naruszenie danych osobowych? Przez pojęcie „naruszenia ochrony danych” należy rozumieć „naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu (...)
Przedsiębiorco, nie daj się oszukać na RODO
Jeżeli przedsiębiorca chce mieć pewność, że należycie stosuje prawo ochrony danych osobowych, powinien szukać lub potwierdzać swoje informacje w stanowiskach Prezesa UODO. To jeden ze sposobów, aby uniknąć oszustwa na RODO. Jak nie dać się oszukać na RODO? Kontrola UODO, korespondencja (...)
Pokazy garnków - jak zrezygnować z zakupu?
Pomimo ostrzeżeń, które pojawiają się w sieci i lokalnych dziennikach nadal sporo osób decyduje się na zawarcie z dystrybutorami garnków niekorzystnych umów. Być może pod wpływem chwili, stosowania wyszukanych technik marketingowych, a niekiedy także na skutek podstępu, (...)