Projekt rozporządzenia dotyczącego taryf dla paliw gazowych

Skąd potrzeba rozporządzenia dotyczącego taryf dla paliw gazowych?

Określenie zasad kształtowania taryf dla paliw gazowych, w tym kalkulacji cen i stawek opłat oraz sposobów prowadzenia rozliczeń pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi oraz odbiorcami - to główne założenia przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf dla paliw gazowych oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi.

Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf dla paliw gazowych oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska. Nowelizacja dostosowywała ustawę do prawa Unii Europejskiej, tj. dyrektywy 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 98/30/WE.

Przygotowywane przepisy uwzględniają zmiany organizacyjne w sektorze dokonane na skutek wdrożenia prawa europejskiego.Chodzi przede wszystkim o rozdzielenie działalności przesyłowej i dystrybucyjnej od działalności obrotu paliwami gazowymi.

Co reguluje projektowane rozporządzenie?

Nowe rozporządzenie określa m.in.:

  • zasady kształtowania taryf dla paliw gazowych, w tym szczegółowe elementy kalkulacji cen i stawek opłat w ramach danej taryfy dla działalności przesyłowej, dystrybucyjnej, magazynowej, skraplania lub regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego oraz obrotu, w tym w ramach umowy kompleksowej,

  • szczegółowe zasady ustalania opłat za przyłączenie do sieci, w tym sposób kalkulowania stawek opłat za przyłączenie,

  • sposób prowadzenia rozliczeń pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi oraz rozliczeń z odbiorcami,

  • sposób określania opłaty za nielegalny pobór paliw gazowych.

Stosowanie dotychczasowych metod ustalania taryf powodowałoby - zdaniem autorów projektu - rozłożenie kosztów i opłat nie odpowiadające aktualnej strukturze rynku, a tym samym negatywnie wpływałoby na ich funkcjonowanie.

Jakie rozwiązania mają chronić odbiorców paliw gazowych przed nieuzasadnionym wzrostem opłat?

Jednocześnie nowe przepisy zawierają rozwiązania chroniące odbiorców paliw gazowych przed nieuzasadnionym wzrostem opłat. Należą do nich m.in. określenie zdarzeń ograniczających dostawę paliw gazowych do klienta, które stanowią przyczynę obniżenia wysokości opłat związanych z zaopatrzeniem w paliwa gazowe, określenie sposobów ustalania bonifikat za nieotrzymanie parametrów jakościowych paliw gazowych oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Ponadto - zdaniem autorów projektu - zatwierdzenie nowych taryf będzie miało pozytywny wpływ na dostęp do sieci gazowej przez odbiorców. Pozwolą one pokryć koszty związane z zakupem gazu ziemnego za granicą oraz koszty rozwoju operatorów: systemu przesyłowego oraz systemów dystrybucyjnych. Będzie to także zachęta do rozwijania sieci i docierania do jak największej liczby odbiorców.

Gdzie trafił teraz projekt?

Po przeprowadzeniu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych Ministerstwo Gospodarki przekazało projekt rozporządzenia do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki celem uzyskania jego ostatecznej opinii.

Podstawa prawna:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf dla paliw gazowych oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika