Super szybki procesor

Ultraszybkie procesory mogą zapoczątkować rewolucję w multimediach i w przemyśle komputerowym, który ostatnio radzi sobie gorzej. Pod koniec czerwca korporacja IBM i Georgia Institute of Technology poinformowały o ustanowieniu nowego rekordu prędkości pracy mikroprocesora. Prototypowy układ udało się zmusić do pracy z częstotliwością 500 gigaherców. Oznacza to, że procesor może wykonać 500 miliardów cykli obliczeniowych na sekundę. Osiągnięcie konstruktorów oznacza prawdziwy skok jakościowy. Nowoczesne procesory w dostępnych na rynku komputerach oferują zazwyczaj prędkości nie większe niż „zaledwie” 3,5-4 GHz.

Układy scalone pracujące z takimi częstotliwościami wydzielają duże ilości ciepła. Dlatego w naszych komputerach szumią wiatraki, które schładzają serce komputera. Wynik 500 GHz konstruktorom z IBM udało się „wycisnąć” po schłodzeniu procesora do - 268 stopni Celsjusza. W temperaturze pokojowej układ osiąga 350 gigaherców. Nie trzeba zatem martwić się o drogie i coraz głośniejsze systemy chłodzenia. To pozwoli zastosować nowe ultraszybkie układy nie tylko w komputerach, ale także w elektronice użytkowej czy choćby w telefonach komórkowych lub palmtopach.

Porady prawne

Życie Warszawy 03.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika