Szansa dla Zabużan

Senat RP pracuje nad ustawą, która ma umożliwić tzw. Zabużanom szersze zaspokojenie swych roszczeń z tytułu pozostawionych poza granicami naszego kraju majątków. Obecnie kwestie tę regulije art. 212 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tym przepisem, zabużanie mogli zaliczać na pokrycie opłat za użytkowanie wieczyste lub ceny sprzedaży działki budowlanej oraz ceny sprzedaży położonych na niej budynków lub lokali stanowiących własność Skarbu Państwa osobom wartość pozostawionych nieruchomości. Poza zakresem zaliczenia pozostawało wiele obecnych składników majątku narodowego, takich jak nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa a także nieruchomości wchodzące w skład Agencji mienia Wojskowego.

Proponowana zmiana ma na celu poszerzenie majątku, przy nabywaniu którego lub przy ustanawianiu na którym wieczystego użytkowania możliwe byłoby zaliczenie wartości majątku pozostawionego przez tzw. Zabużan poza granicami naszego kraju.

Zmianie podlegać będzie art. 212 ustawy o gospodarce nieruchomościami, poprzez poszerzenie zakresu tego przepisu o nieruchomości rolne Skrabu Państwa. Projekt przewiduje uchylenie art. 213 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który wyłączał z zakresiu mienia, przy nabywaniu którego będzie można zaliczyć wartość majątku pozostawionego za granicą, nieruchomości będące w Zasobie Włąsności Rolnej Skarbu Państwa.

Projekt ustawy jest opracowywany przez Senat RP.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika