Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

W dniu 26 czerwca 2003 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja szeroko reguluje warunki wykorzystania dróg w sposób specjalny, a więc do celów sportowych, odbywania zgromadzeń i innych imprez.

W przypadku przeprowadzania zawodów sportowych, rajdów, wyścigów, zgromadzeń lub innych imprez które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, organizator obowiązany jest uzyskać zezwolenie na ich przeprowadzenie. Zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej, przez organ zarządzający ruchem na drodze, na której odbywa się impreza. Wydanie decyzji wymaga złożenia pisemnego wniosku organizatora imprezy, co najmniej na 30 dni przed planowym terminem jej rozpoczęcia. Ustawa zawiera również wymagania co do zawartości samego wniosku, jak i dokumentów stanowiących jego załączniki,. W szczególności organizator obowiązany jest dołączyć szczegółowy regulamin imprezy, określający zasady zachowania uczestników imprezy, wykaz osób odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg i zabezpieczenie imprezy, program imprezy. Organ przed wydaniem zezwolenia zobowiązany będzie do przeprowadzenia stosownych uzgodnień oraz uzyskania odpowiednich opinii min. komendanta wojewódzkiego Policji.

Organizator imprezy będzie musiał spełnić szereg obowiązków w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz porządku podczas jej trwania. W tym celu organizator obowiązany będzie zapewnić min. służbę porządkową i informacyjną wyróżniającą się elementami ubioru; pomoc medyczną i przedmedyczną, dostosowaną do liczby uczestników imprezy, a także odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne; drogi ewakuacyjne oraz drogi umożliwiające dojazd służb ratowniczych i Policji; środki techniczne niezbędne do zabezpieczenia imprezy. Ponadto organizator będzie zobowiązany uzgodnić z organami zarządzającymi ruchem na drogach przebieg trasy, na której ma się odbyć impreza; współdziałać z Policją poprzez: uzgadnianie przebiegu trasy lub miejsca imprezy, stosowanie poleceń dotyczących prawidłowego zabezpieczenia imprezy, dokonanie wspólnego objazdu trasy lub miejsca imprezy. Obowiązany będzie również opracować regulamin oraz program imprezy.

Nowelizacja określa również przypadki, w których organ wydający zezwolenie odmawia jego wydania.

Porady prawne
Dotyczy to sytuacji, gdy organizator nie dopełni ciążących na nim obowiązków nałożonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób obecnych na imprezie lub jeżeli pomimo dopełnienia wymaganych obowiązków istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia wielkiej wartości, albo impreza zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, a nie ma możliwości zorganizowania objazdów niepowodujących istotnego zwiększenia kosztów ponoszonych przez uczestników ruchu drogowego. Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia na odbycie imprezy wydaje się co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.

Ustawa nowelizująca dopuszcza również przypadki cofnięcia wydanego zezwolenia. Ma to miejsce, gdy istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia albo mienia wielkiej wartości. Jeżeli impreza zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, organ wydający zezwolenie może je cofnąć. Ponadto nowe przepisy przewidują przypadki przerwania imprezy przez organ kontroli ruchu drogowego.

Istotnym wyłączeniem od obowiązków określonych w nowych przepisach jest odbywanie się procesji, pielgrzymek i innych imprez o charakterze religijnym. Dotyczy to także konduktów pogrzebowych, które poruszają się po drogach stosownie do miejscowego zwyczaju.

Z dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, rejestracja pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego nie będzie mogła nastąpić na podstawie świadectwa oryginalności. Podstawa ta zostanie skreślona z art. 72 ust. 1. W związku z tym zostanie również uchylony w dziale III rozdział 2b dotyczący badania oryginalności pojazdu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika