Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 2 z 3

Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

Mając na uwadze fakt, iż zasiłek rodzinny stanowi formę pomocy finansowej dla rodzin znajdujących się w trudnym położeniu materialnym, dla ustalenia prawa do takiego zasiłku, kluczową rolę odgrywa dochód osiągany miesięcznie przez daną rodzinę. Do dochodu, który bierze się pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku wlicza się:

 • przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych, pomniejszone o należny podatek, koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, m.in. wynagrodzenie za pracę, emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkie;

 • dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszone o należny podatek i składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;

 • inne dochody niepodlegające opodatkowaniu, m.in. zasiłki chorobowe, alimenty na rzecz dzieci, renty i inne świadczenia z tytułu inwalidztwa wojennego.

Do dochodu natomiast nie wlicza się alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Zasiłek rodzinny przysługuje w/w osobom uprawnionym, jeżeli dochód wszystkich członków rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 539,00 zł (od 1 listopada 2014 roku 574,00 zł). Jeżeli jednak członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, górna granica osiąganego dochodu może być wyższa i stanowi wówczas  623,00 zł (od dnia 1 listopada 2014 roku 664,00 zł). Jeżeli rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, dla ustalenia prawa do zasiłku, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.).


Jeżeli poza gospodarstwem rolnym uzyskiwane są również inne dochody, to oczywiście się je sumuje. Podane kwoty stanowią przeciętny miesięczny dochód wszystkich członków rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się, uzyskany w roku kalendarzowym, poprzedzającym okres zasiłkowy (jest to okres od 1 listopada do 31 października następnego roku, na jaki ustala się prawo do zasiłku). 

Czy możliwe jest przyznanie zasiłku rodzinnego pomimo przekroczenia maksymalnej wielkości dochodu na osobę w rodzinie?

W zasadzie dochód w wysokości 539,00 lub 623,00 zł stanowi górną granicę, jaką może osiągać dochód osoby uczącej się lub dochód rodziny w przeliczeniu na jednego członka. Jest jednak od tego jeden wyjątek, który pozwala na przekroczenie dochodu, jednakże pod pewnymi warunkami:

 • dochód może przekraczać podane kwoty o kwotę niższą lub równą kwocie najniższego zasiłku rodzinnego przysługującego w okresie, na który jest ustalany i

 • zasiłek rodzinny przysługiwał zainteresowanym w poprzednim okresie zasiłkowym;

Jeżeli w kolejnym roku kalendarzowym znowu nastąpi przekroczenie maksymalnej wysokości dochodu, zasiłek rodzinny nie zostanie już przyznany.

Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego?

Od dnia 1 listopada 2012 roku wysokość miesięcznego zasiłku wynosi:

 • 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
 • 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
 • 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

 • Anka 2014-10-20 16:11:22

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Witam. Jestem mezatka i mam 3 dzieci. Pierwsze dziecko mialam przed slubem. A dwojke w malzenstwie. Na pierwszego syna dostaje piniadze od jego ojca( nie sa zasadzone przez sąd, umowilismy sie sami co do kwoty). Czy moge starac sie o prawo do zasilku na wszystkie moje dzieci czy tylko te z malzenstwa?

 • xx 2014-09-23 08:23:33

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  witam mam pytanie jak ja nie pracuje a moj chlopak pracuje i ma na umowie 2500zl czy mi to przekracza na 4 osoby w domu i czy moge sie starac o rodzinne

 • basia 2014-08-21 22:14:37

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Witam, mam problem,a mianowicie w roku 2013 w marcu straciłam pracę a w sierpniu rozpoczęłam drugą, jak obliczyć kryterium dochodowe w takim przypadku?

 • ewa 2014-08-12 20:18:30

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Witam mój problem polega na tym że nasza rodzina jest pięcio osobowa dwoje dzieci pochodzi z pierwszego małżeństwa mojego męża jedno dziecko mamy wspólne dzieci są od 5 do 3 lat na dwoje dzieci nie mamy rodzinnego ponieważ matka dzieci jest za granicą i powiedziano nam że nie wiadomo czy ona nie poiera tam rodzinnego żekomo w warszawie ktoś wysłał zapytanie do Irlandii w tamtym roku w grudniu a do tej pory nie ma odpowiedzi Ja właśnie straciłam pracę mój mąż zarabia najniższą krajową i mamy alimenty z funduszu alimentacyjnego 700 zł matka dzieci nie interesuje się i nie pomoże dobrowolnie do tej pory jakoś sobie radziliśmy ale teraz jest strasznie ciężko a w opiece nikt nie chce nam pomóc.Mam jeszcze jedno pytanie skoro utrzymuję dzieci męża oraz opiekuję i wychowuję jak swoje to czy prawnie też mam takie same prawa do nich jak mąż czy muszę zakładać w sądzie jakąś sprawę o takie prawa żeby mieć wspomnę że mąż ma sądownie przyznane prawa a matka biologiczna nie jest pozbawina do końca praw rodzicielskich bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję POZDRAWIAM Ewa

 • joko 2014-01-15 13:47:55

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Chcę otrzymać bezpłatną wycenę mojego problemu; akceptuję regulamin usługi oraz regulamin serwisu e-prawnik.pl. A w regulaminie jest jak byk ze mam zaplacic to jak to jest: bezplatne czy platne?

 • joko 2014-01-15 13:32:49

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Czy pracujac legalnie w Kanadzie ok.2 lat,dochod ok 12000zl. Czy w Polsce nalezy mi sie rodzinne - 2 dzieci. I czy jak do tej pory bym otrzymywal musze je oddac.

 • e-prawnik.pl 2014-01-09 13:25:15

  Re: Straciłam prace teraz tylko mąż zarabia czy dostane rodzinne ?

  Proszę dokładniej opisać swoją sytuację materialną tutaj: e-prawnik.pl/zamow-opinie/. Pani wiadomość nie zostanie nigdzie opublikowana. W ciągu kilku godzin prawnik przygotuje dla Pani wycenę porady. Wycenia nie zobowiązuje do zamówienia opinii.

 • Wioletta 2014-01-09 13:19:42

  Re: Straciłam prace teraz tylko mąż zarabia czy dostane rodzinne ?

  Skończyła mi się umowa miałam do końca 2013 r teraz jesteśmy na utrzymaniu męża. Czy dostane rodzinne na dwójkę dzieci w lutym i jakie papiery są potrzebne?

 • M.W 2013-04-27 21:11:55

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  witam jestem w trakcie separacji i mój jedyny dochód to 700 złoty alimentów od pazdziernika toczy sie sprawa o separację i w marcu się skonczyła ale mąż złożył apelacje i do czasu kiedy to wszystko się skonczy nie otrzymuje zasiłku rodzinnego na syna gdyż oficjalnie nie mamy jeszcze separacji czy ktoś wie co moge zrobic żeby dostac taki zasiłek na syna

 • Krzysiek 2013-03-20 16:05:06

  Re: Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

  Witatm, Mam 21 lat i studiuję. Nie mam żadnego stopnia niepełnosprawności. Czy to oznacza że zasiłek rodzinny mi się już nie należy aż osiągnę wiek 24lat? Jeżeli jest jakaś szansa aby dostać ten zasiłek mimo braku jakiego kolwiek stopnia niepełnosprawności to proszę o pomoc w nakierunkowaniu mnie do tego.

 • Lucyna Liszewska 2012-11-05 12:34:38

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  W pażdzierniku odbyła się 4 sprawa rozwodowa a w grudniu będzie 5 ,może już ostatnia.Wnioski o zasiłek rodzinny złożone,ale bez podpisów jeszcze w dokumentach męża,nie mieszka z Nami od lutego tego roku i nie interesują go sprawy "jakiś" zasiłków.Decyzją MOPS nie mogę dostać zasiłku ,bo nie ma podpisów męża.Jeżeli dostanę w grudniu rozwód, to zasiłek będzie mi się należał dopiero w styczniu za miesiąc grudzień,przepada m-c listopad.Nadmieniam że jest to dochód na siedmioro dzieci plus świadczenia alimentacyjne.Są to na razie jedyne dochody Nasze ,bo na decyzje rentową również czekamy.

 • Marta Łukasiewicz 2012-05-06 00:14:55

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  Jestem na urlopie wychowawczym już trzy lata mój mąż pracuje ale zarabia niewiele nie ma umowy własciwie nie starcza nam na życie nie mogę wrócić do pracy bo nie moge zostawić dziecka na przedszkole nas nie stać bo to wydatek 300 zł miesięcznie zwłaszcza na jedzenie przedszkole jest prowadzone przez stowarzyszenie nawet gdybym zostawiła syna w porzdszkolu nikt niemógłbygo z tamtąt odebatrać gdyż pracowałbym od 12 do 24 licząc dojazd moje pytanie brzmi czy mam prawo do zasilk wychowawczego jeszcze na dłużej czy ten ostatni rok jaki mi pozostał jest bezpłatny nie ukrywana że 400 zł bardzo mnie ratowało

 • wiola 2011-10-26 21:07:51

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  witam ja mam takie pytanko. Oriętujecie sie moze jaka kwota przysługuje na jedną osobę? chodzi mi zeby nie przekroczył zarobek do rodzinnego dzieki bardzo

 • ulla 2011-03-24 23:59:58

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  przepraszam co do poprzedniego wpisu uznali ze ja zarabiam 1300 a mąż 1560

 • ulla 2011-03-24 23:57:19

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  mam podobny problem tylko z dochodem z umowy zlecenia mąż rozpoczął prace w marcu 2010 na zlecenie izarobil 1560 zl zanioslam i zaswiadczenie z pracy o wysokości dochodu w listopadzie ja zaczęłam prace tez na zlecenie i zarobilam 1300 zl też zaniołam im zaswiadczenie a mąż w tym miesiącu zarobił 300 zł i tez zaniosłam im zaswiadczenie o wysokości zarobków ale oni uznali ze ja zarabiam 100 a mąż 1560 tak jak w marcu chociaż dokumenty z pracy mieli inne i zabrano mi zasiłek na 4 dzieci taki jest stan faktyczny że tych pieniędzy nie było tyle ile gops wyliczył tylko mniej i zasiłek by przysługiwał teraz sie odwołuje do sko jestem w trakcie sprawy ale tez mam pytanie na podstawie jakiej ustawy czy przepisu tak mi naliczyli dochód może ktoś wie

 • lolkosia 2011-02-28 13:39:41

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  mnie najbardziej rozbraja naliczanie dochodu ktorego sie w zyciu na oczy nie widzialo! np. dostawalam zasilek dla bezrobotnych od 14.08 do 14 02. roku nastepnego i pani z opieki naliczyla mi za 14 dni lutego (ostatniego miesiaca gdzie jest najnizsza mozliwa kwota zasilku ) pelny pierwszy miesiac zasilkowy gdzie wynosil on 525zl bo ustawa tak kaze !!!! no ludzie litości... druga sprawa alimenty... pani naliczyla mi alimenty za grudzien 2009r pomimo iz przynioslam jej wyrok sadu ze dopiero 22 grudnia 2009 nastapilo prawomocne rozwiazanie rodziny zastepczej w ktorej przebywalo dziecko a alimenty na dziecko placone byly do 10 dnia misiaca wiec zadnym cudem nie moglam ich dostac do swojej reki, jezeli juz to powinna mi doliczyc kwote alimentow za te pozostale 10 dni a nie calosc... no rece mi opadaja! gdzie jest ustawa ktora kaze doliczac dochod ktorego faktycznie nigdy sie w rekach nie mialo ?? no gdzie? niech mi ktos poda gdzie moge przeczytac taki beznadziejny zapis... bo ja nie wierze ze to jest mozliwe aby liczyc z nieba komus dochody i to w swietle prawa...

 • ketteringtwn 2010-06-09 13:40:22

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  Moim zdaniem to wszystko jest bez sensu. Dlaczego? Dlatego mianowicie, że aby otrzymać zasiłek rodzinny trzeba być albo żulem, który nie pracuje i przepija wszystko bądź człowiekiem, który pracuje na czarno i ma często 2 razy więcej od normalnego człowieka. Reasumując: - żul i tak przepije zasiłek nie wyda go na dziecko, - osoba która pracuje na czarno będzie miała więcej pieniędzy, łącznie z zasiłkiem. Przeciętny człowiek, który zarabia 1000 zł, hmm... dalej będzie ledwie dociągał do 1 i choćby chciał wydać na cel zgodny z przeznaczeniem, to go nie dostanie , bo wg Państwa ma wystarczający dochód, chach, po prostu śmiech...

 • ANDRZEJ 2010-05-10 11:11:54

  Re: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?

  Dzień dobry.Piszecie państwo kiedy przysługuje zasiłek rodzinny ale nie piszecie kiedy odpowiednia instytucja do tego powołana może wstrzymać wypłacanie.Np.stypendium jest wpłacane joko rodzinie o niskich dochodach a zasiłek nie. Te same zaświadczenia o dochodach zdaje się do zasiłku i do stypendium Czy kiedy otrzymała drugie takie dokumenty i przyznała zasiłek powinna wyrównać zaległy


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 1
 • 0
 • 6
 • 4
 • 7
 • osób

Opinie naszych klientów

 • bozena

  ocena usługi:

  Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
 • Barbara

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
 • Barbara Stusińska

  ocena usługi:

  Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
 • Juliusz

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
 • ANETA

  ocena usługi:

  Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
 • Janusz Prager

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
 • Daniela

  ocena usługi:

  Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
 • Lucyna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
 • Monika

  ocena usługi:

  Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
 • Teresa

  ocena usługi:

  Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
 • Halina

  ocena usługi:

  Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
 • Zdzisław

  ocena usługi:

  Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
 • czarodziejka42

  ocena usługi:

  profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane