Ubezpieczenia społeczne: Zasiłki - Artykuły

Dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu dla niepełnosprawnego

2.11.2023

Jesteś pełnoletnim absolwentem, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, i chcesz podjąć pracę? Nie możesz zamieszkać w miejscowości, w której szukasz pracy lub pracujesz? Uzyskaj dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu w ramach programu PFRON „„Samodzielność-Aktywność-Mobilność” (...)

Bon na laptop dla nauczyciela

17.10.2023

Od 10 października nauczyciele klas IV-VIII mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze czy nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Rekompensaty ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa

24.8.2023

Do 31 sierpnia br. producenci rolni, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne podmiotom skupującym, które w 2022 r. stały się niewypłacalne, mogą złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty we oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwym ze (...)

Świadczenia ZUS a wyjazd uchodźcy z Ukrainy

4.8.2023

W przypadku utraty legalności pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski ZUS uchyla im prawo do świadczenia wychowawczego. Uchodźcy, którzy opuszczą nasz kraj nawet na jeden dzień, gdy wracają do Polski, muszą dopełnić ważnych formalności.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

3.7.2023

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa weszła w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Od 1 lipca 2023 r. można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Świadczenie to mogą uzyskać osoby, które (...)

Program Dobry Start – nowy okres świadczeniowy

30.6.2023

Od 1 lipca 2023 r. zaczyna się nowy okres świadczeniowy w ramach programu Dobry Start. Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka można złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

Prawa pracującego ojca

27.6.2023

Dzień Ojca to okazja do podziękowania wszystkim ojcom za ich trud wychowawczy, a także do przypomnienia, jakie prawa przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Warto przyjrzeć się prawom, jakie ma pracujęcy tata w pracy po urodzeniu dziecka.

Nowy okres świadczeniowy dla 500+

5.6.2023

Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia z programu Rodzina 500+. Tak jak dotychczas w każdym miesiącu będzie 10 terminów wypłat. Świadczenie wychowawcze otrzymasz na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie 500+ przysługuje niezależnie (...)

Świadczenie pieniężne po funkcjonariuszach

2.6.2023

Dowiedz się o zasadach przyznawania świadczenia pieniężnego dla małżonka, dzieci lub rodziców po funkcjonariuszach, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia bądź zdrowia ludzkiego albo mienia.

Kto otrzyma świadczenie wspierające?

28.3.2023

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej osobie niepełnosprawnej, która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów albo, w przypadku dzieci do lat 3, co najmniej 1 punktu.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika