Wypłata zaległego zasiłku rodzinnego

Pytanie:

"Petentka mieszkając na terenie gminy X pobierała w GOPS zasiłek rodzinny. Ponieważ oświadczyła, że zmienia miejsce zamieszkania w miesiącu październiku, otrzymała w tym miesiącu wówczas ostatni zasiłek oraz decyzję uchylającą (3.10.07). Od listopada miała zamieszkać na terenie naszej gminy. W dniu 27.12.2007 r otrzymaliśmy postanowienie o przekazaniu dokumentów do naszego GOPS-u, uzyskując w/w informacje. W postanowieniu jest zaznaczone, że do wiadomości wnioskodawcy także. Petentka, która ponoć mieszka na terenie naszej gminy nie złożyła w naszym GOPS wniosku na miesiąc listopad o zasiłek rodzinny. My z kolei nie mogliśmy dokonać żadnej czynności, gdyż nie wiedzieliśmy nic o takim fakcie. Dowiedzieliśmy się dopiero w dniu 27.12.07, otrzymując dokumentację. Teraz nasuwa się pytanie, co z zasiłkiem rodzinnym za miesiąc listopad? Czy nasz GOPS tzn. właściwy ze względu na jej obecne miejsce zamieszkania jest obowiązany do wyrównania za poprzedni miesiąc? Właściwie to petentka nie złożyła wniosku."

Odpowiedź prawnika: Wypłata zaległego zasiłku rodzinnego

Zgodnie z art. 23 ust.1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do świadczeń rodzinnych i ich wypłata następuje wyłącznie na wniosek, zgłoszone we właściwej instytucji (ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy - art. 23 ust. 2).

W przedstawionym stanie faktycznym ustało prawo petentki do zasiłku rodzinnego (decyzja uchylająca z dnia 3 października 2007 r.) w instytucji właściwej ze względu na jej poprzednie miejsce zamieszkania, a w związku z tym, powinna ona złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego w nowym miejscu zamieszkania.

W związku z powyższym, dopóki petentka nie złoży wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego, GOPS jej nowego miejsca zamieszkania nie jest zobowiązany do wypłaty świadczenia rodzinnego. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. GOPS nowego miejsca zamieszkania petentki, nie jest więc zobowiązany do wyrównania zasiłku za miesiąc listopad, albowiem petentka nie złożyła wniosku o takie świadczenie w listopadzie bieżącego roku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • sylwia 2020-07-20 20:44:24

  Mam pytanie 01.06 uzodzilam dziecko w szpitalu lezalam tydzien z powodu komplikacji po czy lekarz nakazal w domu lezec i nie wstawac przez dwa tygodnie .wniosek na rodzinne zlozylam dopiero poczatkiem lipca i przyszla decyzja przyznajaca rodzinne i 500 + od lipca 28 maja byla w mops po dokumenty i pani nie poinformowala mnie ze gdy urodze dziecko odrazu powinnam zlozyc wniosek zeby dostac za miesiac w ktorym dziecko sie urodzilo (a zaznacze tutaj ze pytala mnie na kiedy rozwiazanie odpowidzialam ze na dniach )pytanie czy moge sie odwolywac ?.

 • Aga 2019-02-21 17:39:44

  Witam mam pytanie czy ktos sie orientoje w sprawie swiadczen rodzicielskich w pazdzierniku 2018 roku zostalo mi wstrzymane rodzinne na corke bo niemialam zasadzonych elimentow .zlozylam wniosek do sadu i po zapadnieciu wyroku w styczniu 2019. Roku. Zanioslam wyrok do mopsu ale uslyszalam ze niewyplaci mi zaległych. Swiadczen rodzinnych zaleglych bo oni niemoga ...co mam teraz robic ..gdzie sie udac zeby za październik az do stycznia 2019 roku dostac wyrownanie ..

 • Monika Wojda 2017-01-01 12:42:47

  W miesiacu pażdzierniku dokładnie 22.10.2014 złożyłam do GOPS-u dokumenty o przyznanie zasiłku rodzinnego i wychowawczego na dwójkę dzieci zrobiłam to po raz pierwszy na decyzję czekałam dwa miesiące.Decyzje o przyznaniu tego zasiłku otrzymałam 29.12.2014.Moje pytanie brzmi czy należy mi się wyrównanie za miesiąc listopad.

 • krystyna1284 2014-02-03 22:22:11

  mam pytanie a mianowicie;w miesiacu listopad stracilam prace a bylam bez prawa do zasilkow rodznnych ,Wmiesiacu grudzien zwrocilam sie do MOPS o przyznanie mi zasilkow ze wzgledu na to iz zmalał dochod na jednego czlonka rodzny .pod koniec grudnia dostalam decyzje odmowna bo jak sie okazalo nie mozna bylo przeliczyc kryterium podwyszszonego kwota 583 ze wzgledu na to iz w miesiacu listopad skonczylo sie orzecznictwo o stopniu niepelnosprawnosci ,a nowy wniosek zlozylam na komisje 17 listopada .dnia 1lutego otrzymalam na syna decyzje o przyznaniu zasilku pielegnacyjnego ,wiec ponownie poszlam do MOPS ale tym razem uslyszalam ze mi nie wyrownaja zasilku rodzinnego ani pielegnacyjnego bo to nie jest ich wina .to czyja ?ja dopilnowalam waronkow skladania wnioskow do orzecznictwa bo nie przyjmuja wnioskow 3 miesiace wstecz tylko w miesiacu ktorym sie konczy zasilek pielegnacyjny ,i teraz ja mam stracic 2 miesiace bo w orzecznictwach maja czas im sie nie spieszy.czy moze ktos mi poradzi co w takiej sytuacji zrobic .?pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika