Świadczenie interwencyjne to pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i zostałeś poszkodowany w wyniku powodzi, możesz złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności (na podstawie ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw). Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego świadczenia?
Dla kogo świadczenie interwencyjne
Możesz otrzymać świadczenie, jeżeli jesteś przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców oraz prowadziłeś działalność 16 września 2024 r. (tj. na dzień wydania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie).
Jeżeli w dniu 16 września 2024 r. miałeś zawieszoną działalność - warunek prowadzenia działalności na ten dzień jest spełniony. Zawieszenie działalności w tym przypadku traktowane jest jako jej prowadzenie. Warunek nie zostanie spełniony, jeżeli zaprzestałeś prowadzenia działalności, czyli zamknąłeś jej prowadzenie.
Pomocą mogą być więc objęte zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie?
Jako przedsiębiorca otrzymasz świadczenie, jeżeli:
- poniosłeś szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej oraz
- zobowiążesz się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego oraz
- zobowiążesz się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od dnia 16 września 2024 r.
Jeśli masz zawieszoną działalność, to od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego musisz wznowić jej prowadzenie. Celem świadczenia interwencyjnego jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności, dlatego musi ona być przez 6 miesięcy aktywnie prowadzona.
Ile wynosi świadczenie interwencyjne?
Świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez Ciebie we wniosku. Kwota świadczenia nie może jednak przekroczyć wysokości:
- szkody, którą poniosłeś,
- ustalonej zgodnie ze sposobem, który wskażesz we wniosku, tzn. kwoty stanowiącej iloczyn:
- liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego na dzień złożenia wniosku albo 16 września 2024 r. (należy wziąć pod uwagę mniejszą z tych liczb) i kwoty 16 000 zł [4], albo
- średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. oraz współczynnika 0,75 [4],
- maksymalnej kwoty świadczenia, która wynosi 1 000 000, 00 zł [4].
Jeśli przed wystąpieniem powodzi nie zawarłeś umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne przyznamy w kwocie 75% przysługującej Ci wysokości.
Jak złożyć wniosek?
Jeżeli chcesz skorzystać ze świadczenia, złóż wniosek RSI (Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi).
Wniosek o świadczenie interwencyjne można złożyć od 5 października 2024 r. do 16 marca 2025 r. (czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie) w formie:
- elektronicznej na swoim profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, do którego dołączasz wniosek o świadczenie interwencyjne,
instrukcja "Jak wysłać wniosek o świadczenie interwencyjne na profilu płatnika na PUE ZUS/eZUS" - plik pdf 822 kb. - papierowej w każdej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym albo przesłać go pocztą.
Wniosek w formie interaktywnego formularza do pobrania ze strony www.zus.pl/wzory formularzy.
W celu prawidłowego wypełnienia wniosku, w pierwszej kolejności pobierz wniosek i zapisz go na dysku swojego komputera, następnie zamknij stronę www.zus.pl, otwórz zapisany na dysku wniosek i wypełnij go.
Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik, jeżeli posiada do tego umocowanie.Co zawiera wniosek i jakie dokumenty są wymagane
We wniosku podaj kwotę świadczenia interwencyjnego, o jaką się ubiegasz, oraz określ sposób, w jaki ma być ustalona jego wysokość. Możesz wskazać, że będzie to kwota ustalona w oparciu o:
- liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego,
- średniomiesięczny przychód uzyskany z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. (jeśli wybierasz tę opcję, podaj kwotę tego przychodu).
Wysokość średniomiesięcznego przychodu ustalisz w następujący sposób: podziel przychód uzyskany z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. przez liczbę miesięcy kalendarzowych w 2023 r., w trakcie których działalność ta była prowadzona przynajmniej przez 1 dzień. Jeżeli zawiesiłeś prowadzenie działalności na pełny miesiąc kalendarzowy, nie uwzględniaj go w wyliczeniu. Jeśli zaś zawiesiłeś lub wznowiłeś działalność w trakcie miesiąca, miesiąc ten uwzględnij w wyliczeniu jako miesiąc prowadzenia działalności.
Jeżeli masz poniższe dokumenty, dołącz je do wniosku:
- oszacowanie poniesionych szkód i dokumentację, na podstawie której zostało ono dokonane; oszacowanie musi być wykonane przez: rzeczoznawcę lub biegłego uprawnionego do dokonywania wyceny środków trwałych lub aktywów obrotowych, bądź też rzeczoznawcę majątkowego;
- dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych.
Składając wniosek oświadczasz, że:
- faktycznym miejscem wykonywania przez Ciebie działalności gospodarczej jest teren objęty powodzią,
- prowadziłeś działalności 16 września 2024 r. (nawet jeśli była w tym dniu zawieszona uznaje się, że była prowadzona),
- nie zawarłeś umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych, jeśli nie dołączasz dokumentu potwierdzającego jej zawarcie.
Poza tym zobowiązujesz się do tego, że:
- przekażesz do ZUS dokument potwierdzający oszacowanie poniesionych szkód wraz z dokumentacją, na podstawie której zostało ono dokonane, w ciągu 5 miesięcy od dnia uzyskania świadczenia interwencyjnego (jeżeli nie dołączysz dokumentacji do wniosku),
- będziesz aktywnie prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego (jeśli masz zawieszoną działalność musisz wznowić jej prowadzenie),
- utrzymasz poziom zatrudnienia przez 6 miesięcy, licząc od 16 września 2024 r.
We wniosku podaj numer rachunku płatniczego, na który chcesz otrzymać świadczenie.
Jak dowiesz się, czy otrzymasz świadczenie?
Wniosek ZUS rozpatrzy niezwłocznie, potraktuje go priorytetowo.
Informacje w sprawie wniosku ZUS udostępni na Twoim koncie płatnika PUE/eZUS albo prześle na podany przez Ciebie adres do korespondencji – w zależności od Twoich preferencji określonych we wniosku.
Dodatkowo informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku prześle na adres e-mail lub numer telefonu, który podasz na PUE/eZUS.
Jeżeli ZUS przyzna Ci świadczenie, otrzymasz od nas informację. Otrzymasz także zaświadczenie o udzieleniu przez ZUS pomocy publicznej. Informację tę przekażemy także do wojewody.
W przypadku częściowo negatywnego rozstrzygnięcia lub odmowy przyznania świadczenia ZUS wyda decyzję. Decyzję wyda również, gdy zobowiąże Cię do zwrotu całości albo części świadczenia. Decyzję też przekaże na Twoje konto płatnika na PUE/eZUS lub na wskazany adres do korespondencji.
Jak się odwołać od decyzji ZUS?
Od decyzji ZUS możesz się odwołać – za pośrednictwem ZUS – do sądu okręgowego. Masz na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie należy złożyć pisemnie bądź ustnie do protokołu – wtedy odwołanie spisze pracownik ZUS. Powinno ono zawierać: oznaczenie sądu, Twoje imię, nazwisko i adres, znak i datę decyzji, uzasadnienie odwołania, Twój podpis lub podpis Twojego pełnomocnika. Nie zapłacisz opłaty podstawowej od wniesienia odwołania.
Jakie są przesłanki zwrotu całości albo części świadczenia
Będziesz zobowiązany do zwrotu całości świadczenia, jeśli:
- w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego przestaniesz prowadzić działalność gospodarczą lub zawiesisz jej prowadzenie,
- przynajmniej jedno z Twoich oświadczeń było niezgodne ze stanem faktycznym,
- wbrew zobowiązaniu nie prześlesz w terminie oszacowania wraz z dokumentacją,
- nie poddasz się kontroli lub będziesz utrudniać nam kontrolę następujących okoliczności:
- prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego,
- utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r.,
- właściwego dokumentowania wniosku o świadczenie interwencyjne.
Z kolei zwrot części świadczenia dotyczy sytuacji, w której:
- KAS poinformuje nas o rozbieżności między średniomiesięcznym przychodem wykazanym we wniosku a wykazanym dla celów podatkowych,
- nie utrzymasz poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września2024 r.,
- świadczenie zostanie przyznane w wysokości wyższej niż wysokość szkody wynikającej z oszacowania.
Jaka może być wartość pomocy publicznej na naprawienie szkód wynikających z powodzi?
Łączna wartość pomocy publicznej w celu naprawienia szkód powstałych w wyniku powodzi nie może przekroczyć wartości szkód materialnych pomniejszonej o wartość uzyskanego odszkodowania.
Jeżeli otrzymasz pomoc publiczną (np. w postaci świadczenia interwencyjnego czy nowego terminu na opłacenie składek), która przekroczy powyższy poziom, to będziesz zobowiązany do zwrotu części uzyskanej pomocy publicznej. Zwrotowi będzie podlegać kwota, która przekracza wartość poniesionych szkód materialnych pomniejszoną o wartość uzyskanego odszkodowania.
W takim przypadku wojewoda zawiadomi Cię jako beneficjenta pomocy o wysokości kwoty przekroczenia i wskaże rachunek bankowy, na który należy dokonać wpłaty tej kwoty w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
Jeżeli nie zwrócisz pomocy zgodnie z ust. 9, wojewoda wyda decyzję. Określi w niej kwotę przypadającą do zwrotu oraz rachunek bankowy, na który należy ją wpłacić. Przepisy działu III ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio.
Przykłady
-
Co w sytuacji, jeżei w trakcie 6 miesięcy po uzyskaniu świadczenia, pracownik sam się zwolni?
-
W czasie powodzi cały parking podziemny w galerii handlowej był zalany, w wyniku czego sklep nadal jest nieczynny. Sklepy nie zostały zalane, lecz przedsiębiorcy wynajmujący je najprawdopodobniej jeszcze przez klika tygodni nie będą prowadzili działalności. Czy w takim przypadku można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne?
-
Jako przedsiębiorca mogę zwrócić się do ZUS z wnioskiem RSI i wnioskować o wsparcie w przeliczeniu na pracownika lub 75% siedmiomiesięcznego przychodu z 2023. Firma była ubezpieczona. Jeżeli zawnioskuję teraz i otrzymam pomoc, to po wypłacie odszkodowania (robię założenie, iż ubezpieczyciel wypłaci 100% szkody) będę musiał tę pomoc zwrócić - tak? Nie jestem w tej chwili w stanie określić pełnej skali szkody - to będzie trwać. Jeżeli się okaże, że szkoda była większa niż wypłacił ubezpieczyciel, to dopiero różnicę można pokryć ze wsparcia - do wysokości wypłaconego wypłaconej kwoty, ewentualnie różnicę trzeba będzie zwrócić. Czy wnioskować o wypłatę teraz, czy jak będą już wszystkie dokumenty i wnioskować już o konkretną kwotę. Obawiam się, że gdy będę czekał zabraknie środków, a jeśli zawnioskuję teraz, mogę zawyżyć wysokość wsparcia. Jak najlepiej postąpić?
-
Jeśli przedsiębiorca ma zawieszoną działalność, to od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego musi wznowić jej prowadzenie. Celem świadczenia interwencyjnego jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności, dlatego musi ona być przez 6 miesięcy aktywnie prowadzona i tu nasze pytanie: jaką datę w takim przypadku należy przyjąć jako datę, od której należy wznowić prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej? Czy data ta będzie wskazana w otrzymanej przez przedsiębiorcę informacji?
-
Czy świadczenie przysługuje wyłącznie dla bezpośrednio poszkodowanych, czy dla pośrednio poszkodowanych również - przedsiębiorstwo z terenów poszkodowanych w powodzi nie zostało zalane, ale całkowicie zalany jest dojazd - przedsiębiorstwo nie funkcjonuje, bo pracownicy nie mają jak dotrzeć do pracy?
-
Adres prowadzenia działalności Spółki to Tychy. W miejscu gdzie była powódź Spółka prowadzi kantynę pracowniczą. Jaki adres należy podać we wniosku RSI w oświadczeniu dot. faktycznego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - adres prowadzonej działalności, czy adres tam gdzie faktycznie jest kantyna pracownicza?
-
W treści wniosku w miejscu, gdzie wnoszę o wypłatę świadczenia interwencyjnego w kwocie… ustalonego na podstawie: liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego - wskazuję liczbę osób faktycznie zatrudnionych w spółce, czy tylko liczbę osób zatrudnionych w kantynie pracowniczej?
-
Czy PEL „do załatwiania spraw w ZUS” upoważnia do złożenia wniosku RSI?
-
Osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzi dwa lokale gastronomiczne, które nie uległy zniszczeniu podczas powodzi. W ramach działalności ten sam płatnik podnajmuje lokal innej osobie, która prowadzi tam sklep spożywczy i ten lokal uległ zniszczeniu podczas powodzi. Czyli właścicielem lokalu jest inna osoba niż ta, która prowadzi w nim działalność. Zniszczeniu uległ zarówno budynek (lokal) jak i towar. Czy wniosek mogą złożyć obaj przedsiębiorcy (wskażą we wniosku ten sam adres prowadzonej działalności)?
-
Płatnik składający wniosek jest zobowiązany do utrzymania poziomu zatrudnienia na dzień 16 września 2024 r. bądź na dzień złożenia wniosku. A co w przypadku, gdy jeden lub więcej pracowników złoży wypowiedzenie i stan zatrudnienia spadnie? Czy płatnik składający wniosek powinien zatrudnić nową osobę na miejsce tej, która złożyła wypowiedzenie?
-
W okresie 6 miesięcy od 16 września 2024 r. należy utrzymać ten sam poziom zatrudnienia - co w przypadku, gdy przedsiębiorca uzyska wypłatę świadczenia interwencyjnego, ale w okresie tych 6 miesięcy nastąpi zgon pracownika? Czy należy złożyć korektę wniosku czy wystarczy złożyć POG? Czy jakaś część świadczenia będzie do zwrotu?
-
Przedsiębiorca prowadzi działalność w kilku miejscach, w tym w dwóch punktach na terenach objętych powodzią. Czy powinien złożyć jeden wniosek o świadczenie interwencyjne czy dwa? Jeżeli jeden, to jakie dane powinien wskazać we wniosku? W jaki sposób ustalić kwotę i które faktyczne miejsce prowadzenia działalności podać?
-
Przedsiębiorca wykonuje działalność w wynajętym lokalu (budynek PGR). Umowę ubezpieczenia zawarł PGR. Jak wypełnić blok dotyczący zawarcia umowy ubezpieczenia?
-
Osoba prowadzi 2 działalności (działalność jednoosobowa oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) pod jednym adresem. Czy może złożyć 2 wnioski?
-
Czy można złożyć wniosek RSI, jeśli zmiana wpisu w CEIDG dotycząca zmiany miejsca prowadzenia działalności została dokonana w październiku 2024 r. z datą obowiązywania tego adresu wsteczną od lipca 2024 r.?
-
Płatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania „TAXI”. W wyniku powodzi uszkodzeniu uległ samochód wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz budynek mieszkalny, na terenie którego była zarejestrowana działalność. W jaki sposób płatnik w takim przypadku winien oszacować wysokość poniesionych strat. Czy do wysokości kwoty poniesionych strat będzie wliczany koszt uszkodzenia lub zniszczenia lokalu mieszkalnego na terenie którego była zarejestrowana działalność?
-
Jaka kwota świadczenia przysługuje, jeśli zawnioskuję o 800 000 zł. Jako sposób ustalenia kwoty świadczenia wskażę liczbę osób ubezpieczonych (na dzień 16.09.2024 mam ich 80), jednoczenie nie mam jeszcze oszacowania szkody i nie zawarłem umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych.
-
Płatnik prowadzi działalność w różnych dziedzinach i ma różne punkty prowadzenia działalności zatrudniając średnio 80 osób. Jedna z prowadzonych działalności to gastronomia, w której są zatrudnieni pracownicy. Punkt gastronomii, nie uległ zalaniu i zniszczeniu, ale z uwagi na skażenie wody przez dwa tygodnie pracownicy nie mogli wykonywać swojej pracy, co za tym idzie działalność nie mogła być prowadzona. Dodatkowo przez powódź zalaniu uległ budynek administracyjny oraz magazyn. W związku z powyższym pytanie czy płatnik w tym wypadku ujmuje w szacowaniu strat działalność gastronomiczną.
-
Czy stowarzyszenie lub fundacja, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogły skorzystać ze świadczenia interwencyjnego?
-
Na stronie ZUS jest zapis: Łączna wartość pomocy publicznej w celu naprawienia szkód powstałych w wyniku powodzi nie może przekroczyć wartości szkód materialnych pomniejszonej o wartość uzyskanego odszkodowania. Jeżeli otrzymasz pomoc publiczną (np. w postaci świadczenia interwencyjnego, nowego terminu na opłacenie składek), która przekroczy powyższy poziom, będziesz zobowiązany do zwrotu części uzyskanej pomocy publicznej. Zwrotowi będzie podlegać kwota, która przekracza wartość poniesionych szkód materialnych pomniejszoną o wartość uzyskanego odszkodowania. Jaka kwota szkody jest brana pod uwagę? Czy faktycznie wyliczona przez rzeczoznawcę? Czy kwota szkody pomniejszona o odszkodowanie z ubezpieczenia? Czy kwota wyliczona na podstawie liczby ubezpieczonych lub przychodu. Przykład: szkody wynoszą 500tys., odszkodowania dostanie 400tys., a wzoru (iloczyn przychodu i współczynnika) wyjdzie 300tys. Jaką kwotę świadczenia przedsiębiorca ma wpisać we wniosku 100tys. czy 300tys.?
-
Płatnik poszkodowany w powodzi prowadzi działalność handlową w 3 punktach i zatrudnia w sumie 6 pracowników. Tylko jeden z punktów był zalany. Jak pracodawca ma wyliczyć kwotę do wypłaty świadczenia interwencyjnego? Na podstawie liczby wszystkich zgłoszonych czy pracujących w zalanym punkcie?
-
Czy jeżeli firma ma siedzibę w centralnej Polsce, a miejsca prowadzenia działalności w całej Polsce, w tym na terenie dotkniętym powodzią, może wnioskować o świadczenie interwencyjne? W wyniku powodzi zostało zalanych 5 budynków w różnych miejscowościach (wszystkie były zgłoszone jako miejsca prowadzenia działalności). Jaki adres podać we wniosku, skoro jest w nim miejsce na podanie tylko 1 adresu?
-
Firma ma kilka miejsc prowadzenia działalności. W budynku, który został zniszczony w wyniku powodzi zatrudnionych jest 25 ubezpieczonych, natomiast w całej firmie 200. Czy obliczając wnioskowaną kwotę świadczenia interwencyjnego, w liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić całkowitą liczbę ubezpieczonych, czyli 200, czy zatrudnionych na terenie zalanego budynku- 25?
-
Firma ma kilka miejsc prowadzenia działalności. Jak rozumieć warunek utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od dnia 16 września 2024 r., jeżeli firma ma 1000 pracowników, a w zalanym budynku pracowało 100 ( pozostali w innych miejscach prowadzenia działalności)? Czy przedsiębiorca ma utrzymać zatrudnienie na poziomie całej firmy czy tego jednego miejsca prowadzenia działalności?
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1473)
- ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2024 r. poz. 236, z późn. zm.).
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1371).
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1484).
- ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1550, z późn. zm.).
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.).
Na podst. zus.pl