Świadczenie aktywni rodzice w pracy

Od 1 października można składać do ZUS wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, w tym o nowe świadczenie - "aktywni rodzice w pracy".

Wnioski o Aktywnego Rodzica wyłącznie elektroniczne

Już od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. ZUS będzie przyjmował zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem z pracą zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r. wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek złożony w formie papierowej ZUS pozostawi bez rozpatrzenia.

Porady prawne

Jakie są rodzaje świadczeń?

Program obejmuje 3 świadczenia:

  • aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie,
  • aktywnie w żłobku – zastąpi dofinansowanie do żłobka,
  • aktywnie w domu – zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od tych świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie z programu Aktywny Rodzic?

Wniosek o świadczenie można złożyć tylko elektronicznie przez:

  • PUE/eZUS,
  • aplikację mobilną mZUS,
  • portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • swój bank, jeśli uruchomił taką usługę.

ZUS nie rozpatruje wniosków złożonych w formie papierowej.

Komu przysługują świadczenia?

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują zamieszkałym w Polsce:

  • obywatelom polskim,
  • obywatelom UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii,
  • pozostałym cudzoziemcom, o ile spełniają warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku pracy.

Świadczenia aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu nie przysługują obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi. Świadczenie aktywnie w żłobku przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, jeżeli przebywali legalnie w Polsce jako osoby ze statusem „UKR” nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni. Dotyczy to również dziecka obywatela Ukrainy, które ma status „UKR”.

Komu przysługuje świadczenie aktywni rodzice w pracy?

Świadczenie to przysługuje Ci, jeżeli jesteś aktywnym zawodowo:

  • rodzicem (matką albo ojcem), z którym dziecko wspólnie mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu,
  • opiekunem faktycznym dziecka (tzn. faktycznie się nim opiekujesz i masz złożony wniosek do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka),
  • rodziną zastępczą,
  • osobą, która prowadzi rodzinny dom dziecka.

Świadczenie to przysługuje na wniosek i mogą go złożyć tylko wymienione osoby (wg art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”).

Co z obywatelami Ukrainy?

Świadczenie aktywni rodzice w pracy nie przysługuje obywatelom Ukrainy ze statusem UKR, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.

Na kogo przysługuje świadczenie?

Świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje na każde dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Liczy się to następująco: od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36. miesiąc.

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna.

Co z dziećmi z niepełnosprawnością?

Świadczenie może być wyższe, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji i
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.
Do wniosku nie trzeba załączać tego orzeczenia, gdyż ZUS pozyska dane o orzeczeniu z systemu EKSMOoN prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). We wniosku należy wpisać numer tego orzeczenia (znajduje się w jego lewym górnym rogu) – razem z kropkami i ukośnikami.

Co z dziećmi w rodzinie zastępczej bądź w rodzinnym domu dziecka?

Na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje Ci, jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo i pełnisz funkcję rodziny zastępczej albo prowadzisz rodzinny dom dziecka (wg art. 9 ust. 2 ustawy Aktywny rodzic).

Jakie warunki dotyczące aktywności zawodowej uprawniają do świadczenia?

Jakie rodzaje aktywności zawodowej uprawniają do świadczenia?

Świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje Ci, jeśli jesteś osobą aktywną zawodowo, tzn. przede wszystkim:

  1. masz ubezpieczenia emerytalne i rentowe (wg. art. 6 ust. 1 pkt 1–8, 10 i 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), czyli:
  • pracujesz na podstawie umowy o pracę,
  • wykonujesz pracę nakładczą,
  • pracujesz na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz jeśli współpracujesz z taką osobą,
  • prowadzisz pozarolniczą działalność bądź współpracujesz przy jej prowadzeniu,
  • jesteś członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych,
  • jesteś posłem bądź senatorem, który pobiera uposażenie,
  • jesteś osobą duchowną,
  • pobierasz stypendium: doktoranckie, sportowe, dla słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,
  1. masz ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników ustawowo (tzw. obowiązkowe ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społęcznego – KRUS) bądź przez co najmniej 12 miesięcy bez przerwy na swój wniosek (tj. dobrowolne ubezpieczenie w KRUS);
  2. pracujesz w służbach mundurowych, na podstawie stosunku służbowego (tj. żołnierze zawodowi, policjanci, funkcjonariusze Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, sędziowie, prokuratorzy, aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury);
  3. pobierasz:
  • zasiłek macierzyński,
  • zasiłek chorobowy (w tym zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego),
  • zasiłek opiekuńczy,
  • zasiłek wyrównawczy (w tym zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego),
  • świadczenie rehabilitacyjne (w tym świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego),
  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na podstawie Kodeksu pracy.

Nie dotyczy Cię to, gdy pobierasz zasiłek bądź świadczenie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego (czyli np. pobierasz zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia).

Jaki jest minimalny poziom aktywności zawodowej uprawniający do świadczenia?

Żeby otrzymać świadczenie, musisz wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Dotyczy on Ciebie oraz osoby, z którą wspólnie wychowujesz dziecko.

Jeżeli wychowujesz dziecko wspólnie z drugą osobą...

Jeżeli jesteś rodzicem bądź opiekunem, to jako osobę, z którą wspólnie wychowujesz dziecko, możesz wskazać:

  • drugiego rodzica dziecka,
  • małżonka,
  • inną osobę, z którą zgodnie z oświadczeniem mieszkasz i wychowujesz dziecko (np. partnera).

Świadczenie przysługuje, jeśli oboje rodzice/opiekunowie osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej). Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4300 zł.

Ponadto podstawa, od której opłacane są składki każdej z tych osób, nie może być niższa od:

  • 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia;
  • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia – w przypadku osób, które prowadzą pozarolniczą działalność na preferencyjnych zasadach (korzystają z ulg: preferencyjne składki, ulga na start, mały ZUS plus).

Jeśli wychowujesz dziecko samodzielnie...

Jeżeli samodzielnie wychowujesz dziecko, wówczas świadczenie przysługuje Ci pod warunkiem, że podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od podstawy wynoszącej co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak ZUS ustala wymagany poziom aktywności zawodowej?

Żeby ustalić prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy, ZUS przyjmuje, iż:

  • jeżeli podlegasz ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym w ZUS (np. jesteś pracownikiem, zleceniobiorcą, prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz składki, w tym preferencyjne składki przez 24 miesiące i mały ZUS plus) – ZUS uwzględnia podstawę wymiaru, od której opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
  • jeżeli podlegasz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników lub pozostajesz w stosunku służbowym (służby mundurowe, sędziowie, prokuratorzy) – spełniasz warunek osiągania przychodu w wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia;
  • jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i korzystasz z ulgi na start (tj. nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej) – spełniasz warunek opłacania składek od podstawy stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia;
  • jeżeli pobierasz zasiłek (macierzyński, chorobowy, opiekuńczy), świadczenie rehabilitacyjne albo wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy – podstawa wymiaru składek jest taka, jaka byłaby przyjęta, gdyby zasiłek, świadczenie bądź wynagrodzenie nie były pobierane w tym okresie, a więc ostatnio przyjęta do obliczenia składek; jeżeli nie jest możliwe ustalenie podstawy wymiaru składek w ten sposób, za podstawę tę przyjmuje się kwotę zasiłku, świadczenia albo wynagrodzenia;
  • jeżeli pobierasz zasiłek wyrównawczy – przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ZUS uwzględnia kwotę tego zasiłku.

Przykład:

Ojciec dziecka złożył wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy. Ojciec wychowuje dziecko wspólne z jego matką. Oboje pracują na umowę o pracę. Ojciec otrzymuje 350% minimalnego wynagrodzenia za pracę, zaś matka pracuje na 1/3 etatu i zarabia 40% minimalnego wynagrodzenia.

Rodzice spełniają warunek łącznej aktywności zawodowej – bo ich łączna podstawa wymiaru składek jest większa niż 100% minimalnego wynagrodzenia.

Matka nie spełnia jednakże warunku minimalnej aktywności zawodowej jednego z rodziców (tzw. warunku indywidualnej aktywności zawodowej), gdyż jej wynagrodzenie jest niższe od kwoty stanowiącej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, iż prawo do świadczenia nie przysługuje.

Przykład:

Matka samodzielnie wychowująca córkę złożyła wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy. Matka pracuje na umowę zlecenia. Wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek wynosi 120% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Matka spełnia warunek minimalnego poziomu aktywności zawodowej, jaki jest przewidziany dla osoby samodzielnie wychowującej dziecko.

Oznacza to, iż prawo do świadczenia przysługuje.

Przykład:

Matka samodzielnie wychowująca córkę złożyła wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy. Matka prowadzi pozarolniczą działalność, od której opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru, a więc 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Matka nie spełnia warunku minimalnego poziomu aktywności zawodowej, jaki jest przewidziany dla osoby samodzielnie wychowującej dziecko, tzn. 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oznacza to, iż prawo do świadczenia nie przysługuje.

Przykład:

Matka złożyła wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy na córkę, którą wychowuje wspólnie z ojcem dziecka. Matka pracuje na ½ etatu, a jej wynagrodzenie, od którego opłacane są składki, wynosi 60% minimalnego wynagrodzenia.

Ojciec dziecka prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z ulgi na start, a więc w jego sytuacji podstawa wymiaru składek wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia.

Warunek indywidualnej aktywności zawodowej spełnia każde z rodziców.

Rodzice nie spełniają jednakże warunku łącznej aktywności zawodowej, gdyż łączna podstawa wymiaru składek w ich przypadku wynosi 90% minimalnego wynagrodzenia w miesiącu. Oznacza to, iż prawo do świadczenia nie przysługuje.

Co w razie przerwy w aktywności zawodowej?

Jeżeli pobierasz świadczenie i ty albo osoba, która wspólnie z Tobą wychowuje dziecko, przestajecie spełniać warunki dotyczące aktywności zawodowej, świadczenie przysługuje do końca następnego miesiąca po tym, w którym te warunki nie są spełnione.

Możesz skorzystać z tej zasady 2 razy w czasie, kiedy świadczenie przysługuje na dziecko (między pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc, a ostatnim dniem miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36. miesiąc - wg art. 11 ust. 1 i 4 ustawy Aktywny rodzic).

Przykład:

Ojciec pobiera świadczenie aktywni rodzice w pracy na syna. Zostało ono przyznane od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Ojciec wychowuje syna wspólnie z matką dziecka. Ojciec jest pracownikiem oraz otrzymuje 250% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Matka prowadzi firmę, z której opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. 1 lipca 2025 roku matka zakończyła prowadzenie firmy.

W tym przypadku ojciec zachowuje prawo do świadczenia do 31 sierpnia 2025 r. (do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym matka nie spełnia warunku w zakresie aktywności zawodowej).

Ile wynosi świadczenie aktywni rodzice w pracy

Świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje Ci w wysokości:

  1. 1500 zł miesięcznie na dziecko,
  2. 1900 zł miesięcznie – jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
  • konieczności stałej bądź długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Miesięczna kwota świadczenia jest niepodzielna. Oznacza to, że przysługuje Ci w pełnej wysokości, również w przypadku, kiedy prawo do świadczenia powstało w trakcie miesiąca, m.in.:

  • w sytuacji, gdy dziecko zostało przyjęte do rodziny zastępczej bądź rodzinnego domu dziecka w połowie lub pod koniec miesiąca, ponieważ prawo przysługuje od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej/rodzinnym domu dziecka,
  • w sytuacji gdy rodzic/opiekun rozpoczął aktywność zawodową w trakcie miesiąca (ale spełnił od tego miesiąca warunek minimalnego poziomu aktywności zawodowej).

Jeżeli dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną, kwotę świadczenia aktywni rodzice w pracy ustala się każdemu z rodziców w połowie wysokości, tj. odpowiednio: 750 zł albo 950 zł miesięcznie.

Od świadczenia nie pobiera się:

  • zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT),
  • składek na ubezpieczenia społeczne,
  • składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Świadczenie nie podlega egzekucji administracyjnej ani komorniczej.

Kiedy nie przysługuje świadczenie aktywni rodzice w pracy?

Świadczenie nie przysługuje, jeśli:

  • dziecko uczęszcza do żłobka, , klubu dziecięcego bądź jest pod opieką dziennego opiekuna – w takim przypadku można ubiegać się o świadczenie aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu,
  • dziecko uczęszcza do przedszkola – w takim wypadku można ubiegać się o świadczenie aktywnie w domu,
  • w czasie, kiedy ubiegasz się o świadczenie aktywni rodzice w pracy albo je pobierasz, pozbawiono Cię władzy rodzicielskiej,
  • na to samo dziecko za dany miesiąc:
    • przyznaliśmy Ci świadczenie aktywnie w żłobku,
    • przyznaliśmy Ci świadczenie aktywnie w domu,
  • Tobie bądź członkowi Twojej rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia aktywni rodzice w pracy (nie dotyczy to świadczeń z państw UE/EFTA i Wielkiej Brytanii).

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć tylko elektronicznie od 1 października 2024 r.

ZUS nie rozpatrzy wniosków złożonych w formie papierowej.

Jakie oświadczenie dodać we wniosku?

We wniosku o świadczenie aktywni rodzice w pracy należy złożyć oświadczenie o wychowywaniu dziecka z małżonkiem, drugim rodzicem dziecka bądź z inną osobą albo o samodzielnym wychowywaniu dziecka. Jeżeli wnioskodawca wychowuje dziecko wspólnie z inną osobą, powinien wskazać także, że ta osoba mieszka razem z nim i dzieckiem (zob. art. 9 ust. 1 oraz art. 28 ust. 3 ustawy Aktywny rodzic).

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku?

Dla rodziców z opieką naprzemienną...

Dołącz do wniosku prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające opiekę naprzemienną.

Dla cudzoziemców...

Dołącz do wniosku dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy (jak karta pobytu z dostępem do rynku pracy).

Może to być w szczególności:

  • jeżeli mieszkasz w Polsce:
  • karta pobytu – na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy o cudzoziemcach,
  • karta pobytu i decyzja o udzieleniu zezwolenia na pobyt na terytorium Polski lub inny dokument, który uprawnia Cię do pobytu i pracy w Polsce;
  • jeżeli mieszkasz w innym państwie członkowskim UE/EFTA i nie jesteś jego obywatelem – dokument potwierdzający legalność pobytu w tym państwie.

Dla opiekuna faktycznego...

Jeżeli jesteś opiekunem faktycznym, dołącz do wniosku:

  • zaświadczenie sądu opiekuńczego bądź ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka – zaświadczenie to musi zawierać datę wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, i
  • oświadczenie o dacie przyjęcia tego dziecka na wychowanie.

Dla osoby sprawującej pieczę zastępczą (rodzic zastępczy, rodzinny dom dziecka)...

Jeśli jesteś rodzicem zastępczym bądź prowadzisz rodzinny dom dziecka, dołącz do wniosku zaświadczenie powiatowego centrum pomocy rodzinie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka razem z datą umieszczenia w pieczy.

Na jaki okres ZUS ustala prawo do świadczenia?

Prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy ZUS ustala na okres między pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc, a ostatnim dniem miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36. miesiąc, tj. do 35. miesiąca.

Prawo do świadczenia aktywni rodzice ZUS ustala od miesiąca, w którym wpłynął wniosek (wg at. 47 ustawy Aktywny Rodzic).

Jak ZUS wypłaca świadczenie?

Świadczenie aktywni rodzice w pracy ZUS przekazuje na rachunek bankowy, który podasz we wniosku.

Jak ZUS się z Tobą skontaktuje?

Jeżeli ZUS przyzna Ci świadczenie, nie będzie wydawał decyzji. Informację o przyznaniu świadczenia przekaże na Twoje konto na PUE ZUS.

Całą korespondencję w sprawie programu Aktywny Rodzic ZUS prowadzi z Tobą przez PUE ZUS. Informację o tym, że na PUE czekają na Ciebie pisma w sprawie świadczenia, ZUS może także przesłać w wiadomości e-mail lub SMS – jeśli we wniosku podasz swój adres e-mail bądź numer telefonu.

Jeżeli nie wypełnisz wniosku poprawnie, ZUS poprosi Cię o jego poprawienie w ciągu 14 dni.

Gdy nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS poprosi Cię o ich dostarczenie i wyznaczy Ci termin od 14 do 30 dni.

Jeżeli nie poprawisz bądź nie uzupełnisz dokumentów w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy Twojego wniosku.

Gdy ZUS będzie mieć wątpliwości, czy spełniasz warunki do tego, żeby otrzymywać świadczenie aktywni rodzice w pracy, w szczególności warunek mieszkania w Polsce, może Cię poprosić o udzielenie nam informacji w tej sprawie w wyznaczonym terminie (wg art. 50 ust. 2 ustawy Aktywny rodzic).

Jak się odwołać od decyzji ZUS?

ZUS wyda decyzję w sytuacji:

  • odmowy przyznania świadczenia,
  • uchylenia prawa do świadczenia,
  • zmiany wysokości świadczenia,
  • nienależnie pobranego świadczenia.

Decyzję doręczy Ci tylko elektronicznie – na PUE ZUS.

Od decyzji możesz się odwołać do prezesa ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

Od decyzji prezesa ZUS przysługuje Ci zaś skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Można ją złożyć w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji – za pośrednictwem ZUS.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic” (Dz.U. z 2024 r. poz. 858);
  • ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 497).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika